Tűzgolyó, meteorit vagy UFO?

Tűzgolyó, meteorit vagy UFO?

2001. július 28. 00:25, Szombat
A hatóságok kedden az Egyesült Államok keleti részén lezártak egy területet, ahol valószínűleg egy űrből érkező objektum tette tiszteletét.

Az űr megszállottak megpróbálták megközelíteni a helyszínt, de nem jártak sikerrel, pedig volt olyan is, aki a levegőből érkezett. Jeramy Mohler egy helikopterből próbálta filmre venni a területet, amikor valaki egy hangosbeszélőn keresztül közölte vele, hogy "távolodjon el a szennyezett területtől". A helyszín gyorsan benépesült. Ontariótól Virginiáig szemtanuk láttak egy fényes, színes tűzgolyót az égen lángolni 18.00 és 18.30 között helyi idő szerint. Egyes hírek szerint egy vagy több hangrobbanás is észlelhető volt. Nem sokkal ezután a pennsylvaniai Williamsportnál látták az objektumot becsapódni egy gabonamezőbe. A Larry's Creek-i tűzoltóság egy egysége vonult ki elsőként az esethez. "Jól látható nyomot hagyott körülbelül 25 X 20 méteres folt keletkezett, teljesen letarolta a területet és mindent hamu borított" - mondta el A. J. Edkin a tűzoltóság tisztje.

Elképzelhető az, hogy valami leszállt oda, és ha igen, akkor mi volt az? Szilárd maradványokat egyelőre nem találtak. Az objektum által lelapított, megpörkölt és hamuval beborított gabonaszálak reggelre szinte hajdani állapotukba álltak vissza, a légminőségi és sugárzási mérések pedig az égvilágon semmit nem mutattak ki. "Meteorit esetében sem találnának sugárzásra utaló jeleket," - mondta Ron Baalke meteorit szakértő. "Az emberek azt hiszik, hogy ezek radioaktívak, valójában azonban szó sincs ilyesmiről". Ehelyett a keresgélőknek "sötét kövek után kellene kutatniuk, melyeket fekete kéreg borít, ami a légkörbe érkezéskor bekövetkező égéskor keletkezik" - tette hozzá. "Ez a tűzgolyó jó eséllyel lehetett meteorit, mivel minden jel erre mutat" - mondták a NASA tudósai. Ezidáig viszont csak néhány fekete égési nyom utal arra, hogy valami földet ért az adott helyen. "Nem sok látni való van a helyszínen, a legtöbb búzakalászt csak odébb fújta, de nem égette meg" - mondta Marko Bourne a helyszínt biztosító hatóság szóvivője.

A közeli Lycoming Főiskola csillagász professzora, Richard R. Erickson szerint van összefüggés. "Én és a feleségem is hangos robajra lettünk figyelmesek. Úgy gondoltuk, valamiféle hangrobbanás lehet. Egész biztos vagyok, hogy valamilyen meteor lehetett". Erickson és más csillagászok szerint a száguldó meteor belépve a légkörbe, ahogy felhevült darabokra robbant és jóval hangsebesség alá lassult, ez magyarázná, hogy több helyen is látták a tűzgolyót más-más irányba haladni. A szemtanuk szerint a repülő objektum repülőgépnyi méretű lehetett, a csillagászok szerint azonban jóval kisebb dologról van szó. "Ha egy kis objektum rendkívül nagy sebességgel haladva beérkezik a Föld légkörébe, az annyira felhevül, hogy jókora tűzgolyónak látszik a szemlélődők számára, valójában azonban nem nagyobb, mint akár egy kosárlabda".

Sok azonban a megválaszolatlan kérdés. Mivel több helyről, más-más időpontokban érkeztek bejelentések ezért feltételezhető, hogy több objektum érkezett a Föld légterébe. A legtöbb szemtanú szerint délkeletről északnyugatnak tartott, azaz a szárazföl belseje felé, de voltak olyanok is, akik szerint keletről nyugatra haladt a fényes tárgy. Talán egy kisebbfajta meteor-záporral lenne dolgunk? Kérdéses, hogy az objektumok földet értek-e. Ami a meteor zápor elméletet illeti, Baalke a Földközeli Objektumok Program - mely nyomon követi a Föld közelében lévő összes aszteroida mozgását - munkatársa szerint nem valószínű, hogy meteor volt. Abban az időben egyetlen ismert aszteroida sem volt annyira közel a Földhöz, hogy meteor zápor alakulhatott volna ki. Bár az is igaz, hogy a műszereik csak a 10 méter átmérő feletti objektumokat tudják bemérni, valószínűleg a látogató ennél jóval kisebb volt.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások