Az AMD újból bevezeti a teljesítményosztályt

Az AMD újból bevezeti a teljesítményosztályt

2001. szeptember 3. 02:37, Hétfő
A jelek szerint beigazolódni látszik az a hír, miszerint az AMD vissza készül hozni a Performance Rating, azaz névleges teljesímény-alapú processzorjelölési rendszert.

A hírek szerint az AMD szeptemberben adja ki az első olyan Athlon CPU-kat, amelyek immár nem névleges órajel szerint kerülnek majd besorolásra, hanem egy, az órajeltől eltérő termékszámot kapnak. A termékszám, amely az Athlon névvel együtt feltehetően az Athlon model xxxx formában kerül majd bevezetésre, egy úgynevezett Performance Rating, vagy Pentium Rating (névleges teljesítmény, illetve Pentium teljesítmény) alapon fog működni.

A PR jelzési rendszer korábban egyszer már bevezetésre került az AMD és a Cyrix processzorok körében, mivel a cégek akkori processzorai alacsonyabb órajelen üzemeltek, mint az Intel Pentium processzorok, de versenyképes teljesítményt nyújtottak azokkal. A Performance Rating jelölésre azért van szükség, mert az AMD az Athlon processzoraival nem tudja követni az Intel Pentium 4 processzorok órajelét. Bár az Athlon processzorok lépést tudnak tartani a Pentium 4 teljesítményével, mivel a vásárlók döntő többsége az órajel alapján itéli meg a CPU sebességét, az AMD jelentős hátrányba kerülhet.

A korábbi PR jelzés nem aratott osztatlan sikert, de az elemzők szerint mindez a Cyrix processzorok túlzó jelöléseinek volt tulajdonítható. A Cyrix 6x86,6x86MX és M2 processzorok azonos órajelen nagyobb teljesítményt nyújtottak, mint a Pentium és Pentium II CPU-k, névleges teljesítménynek azonban olyan nagy érték lett feltüntetve a CPU-kon, amely már nem tükrözte a processzor Pentiumhoz viszonyított gyorsaságát.

Az elemzők szerint egy ilyen PR rendszer bevezetése meglehetősen kockázatos lépés az AMD részéről, mivel eredménye megjósolhatatlan. Egyes szakemberek azonban úgy gondolják, a PR jelzés újbóli bevezetése logikus döntés az AMD részéről, mivel a gyártó nem akarja, hogy processzorai alacsonyabb órajelük miatt kerüljenek hátrányba.

Az új jelölés sikeressége azonban több okból is kétséges. Az egyik, hogy bizonytalan, az AMD mi alapján számítja majd ki az Athlon processzorok PR jelzését, mivel a Pentium 4-hez viszonyított teljesítmény igen nagymértékben függ az adott alkalmazástól. Valószínűleg azonban ennél is nagyobb problémát fog jelenteni az, hogy a Pentium 4-hez való viszonyítás a Pentium 4-hez képesti alárendeltséget jelentené a felhasználók szemében. Mivel a Pentium 4 lenne a mérce, a viszonyítási alap, a vásárlók többnyire úgy gondolnák, valószínűleg az a jobb. Az ár, amely a Pentium 4 esetében magasabb, csak megerősítené ezt a benyomást, mivel az emberek jelentős része az árból következtet a minőségre.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások