Új-generációs űrteleszkóppal kutatják az univerzum nagy kérdéseit

Új-generációs űrteleszkóppal kutatják az univerzum nagy kérdéseit

2001. október 12. 08:54, Péntek
A Lockheed Martin Space System által vezetett csapat kapott megbízást a NASA Goddard Űrrepülő Központjától egy új-generációs űrteleszkóp (NGST) elkészítésére, mely kulcs szerepet fog játszani a NASA "Eredet" programjában. Az új űrobszervatórium 2009-ben vágna neki a világűrnek, segítségével megvizsgálhatnák az univerzumot megalapozó első csillagokat és galaxisokat. A csapat technikai és igazgatási újításokat is szállít a NGST-nek, többek közt egy könnyűsúlyú, telepíthető 6 méteres tükörrel látják el a csillagvizsgálót.

"Az alapvető célkitűzésünk az volt, hogy meghatározzunk egy átfogó NGST architektúrát, ami számottevő teljesítményre, költség és idő megtakarításra képes. Úgy hiszem elértük ezt a célt" - mondta Jeff Harris, a Lockheed Martin Space Systems elnöke. "Az űrobszervatóriumok építése és integrálása terén szerzett hagyományaink, tapasztalatunk és csapatunk széleskörű szakértelme, valamint fejlett optikai rendszereink kombinációja ideális az NGST sikeres és kockázatmentes kialakításához ebben a pénzfüggő környezetben."


A tervek szerint a Nappal ellentétes irányba indítják el az NGST-t, ahol több millió kilométerre a Földtől, a jéghideg világűrből végezheti megfigyeléseit rendkívül érzékeny infravörös detektoraival. Segítségükkel sokkal távolabbra tekinthet vissza az időben, a jelenlegi infravörös teleszkópok által megfigyelt objektumoknál 400-szor halványabbakat is képes lesz tanulmányozni, olyan képélesség mellett, mint amit a Hubble biztosít. A csillagászok jól informáltak ugyan a jelenlegi és az ősi 10-12 milliárd éves univerzumról, a köztes időszak azonban teljesen felderítetlen. Ebben az intervallumban kezdtek kialakulni az első csillagok és galaxisok, ezt fogja feltérképezni az NGST, olyan kérdésekre válaszolva, mint az univerzum alakja, hogyan fejlődtek a galaxisok, hogy alakultak ki a csillagok és bolygó-rendszerek. Az NGST tervezetben közreműködik az európai és a kanadai űrhivatal is. A Goddard Űrrepülő Központ irányítja a projektet, melyet a NASA és az ESA közösen felügyel és lát el tudományos műszerekkel. A baltimore-i Űrteleszkóp Tudományi Intézet felel a földi rendszerért, a csillagvizsgáló működéséért és a tudományos program irányításáért. Az "Eredet" program a világegyetem születésétől követi az események láncolatát. Célja a kozmikus evolúció teljes folyamatának megértése, a vegyi elemek, galaxisok, csillagok és bolygók formálódásából és keveredéséből, mely az élet bölcsőjét megteremtette a Földön. Röviden arra keresi a választ, vajon egyedül vagyunk-e a világegyetemben?

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások