Meteor pusztíthatta el az ősi keleti civilizációkat

Meteor pusztíthatta el az ősi keleti civilizációkat

2001. november 6. 16:26, Kedd
Tudósok pusztító erejű meteor becsapódás első bizonyítékaira bukkantak, melyek talán magyarázatot adhatnak a Közel-Kelet civilizációinak több mint 4000 évvel ezelőtti rejtélyes eltűnésére.

Irak déli részéről készült műholdas képek tanulmányozása során akadtak rá egy 2 mérföld széles kör alakú mélyedésre, ami a tudósok szerint magán viseli egy becsapódásból kialakult kráter minden nyomát. Az bizonyos, a becsapódás által felszabadított energia több száz atombomba erejével vetekedett.

A mai kráter helyén 4000 évvel ezelőtt sekély tenger volt, bármilyen becsapódás pusztító tüzeket és áradásokat idézett volna elő. Ezek katasztrofális hatása magyarázatként szolgálhat a sok korai kultúra hanyatlására i.e. 2300 körül. Ide sorolhatjuk az Akkádokat Irak középső részén, rejtélyes mitológiai uralkodójukkal, Sargonnal, továbbá Egyiptom régi királysága ötödik dinasztiájának végét és a Szent Föld több száz korai településének hirtelen eltűnését.


Mostanáig a régészek többnyire csak találgatták az okokat, helyi háborúktól a környezetváltozásokig bezáróan sok minden felmerült. Az utóbbi időben a csillagászok felvetették a meteor becsapódás lehetőségét is. A kráter halvány körvonalát Dr. Sharad Master, a johannesburgi Witwatersran Egyetem geológusa találta meg az Al'Amarah régióról készült műhold felvételeken, mely körülbelül 15 kilométerre a Tigris és az Eufrátesz egyesülésétől észak-nyugati irányban.

"Teljesen véletlenül bukkantam rá" - mondta Master a Daily Telegraphnak múlt héten. "Saddam Hussein csatornaépítési terveiről szóló cikket tanulmányoztam, a mellékelt fotón rengeteg alakzat volt, egyikük azonban nagyon kör alakúnak tűnt." A kráter, geológiai mércével nézve nagyon is fiatal. "Az üledék ebben a régióban nagyon friss, így bármi okozta a kráterszerű képződményt, annak az elmúl 6000 évben kellett történnie." - tette hozzá Master. "Ha becsapódáskor keletkező üveg maradványaira bukkannánk, akkor radioaktív technikával meg tudnánk határozni a korát.

Ha valóban meteor pusztított, akkor az erre az időre datálható Gilgames legendája is új fénybe kerülhetne, mely "a pokol hét bírájáról" mesél, akik tüzükkel felperzselték a földet és olyan vihart keltettek, ami a nappalt éjjé változtatta és elárasztotta a területet.

A kráter felfedezését nagy érdeklődés kísérte a tudóstársadalom részéről. Dr. Benny Peiser, aki maga is meteor becsapódásokról tart rendszeresen előadásokat nagy jelentőségűnek minősítette a felfedezést, mely megerősíti az ő és más tudósok kutatásait. Elmondása szerint Argentínában is találtak krátereket ebből az időszakból, ami arra enged következtetni, hogy akkoriban hatalmas meteorokból álló zápor érte el a Földet.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások