Töretlen jövő előtt állnak a mobil eszközök

Töretlen jövő előtt állnak a mobil eszközök

2001. november 19. 21:31, Hétfő
Az Intel-rivális Advanced Micro Devices (AMD) jelenleg Mobile Athlon-4 és Mobile Duron processzorait kínálja a hordozható PC-k piacán. Az AMD mobil processzorainak teljesítménye semmiképp sem marad el az Intel változatokétól, a gyártónak azonban ezidáig nem sikerült olyan alacsonyra csökkenteni a fogyasztást, mint amilyennel a szuperalacsony tápfeszültségű Pentium III-M CPU-változatok rendelkeznek. Az AMD mobil chipjei ezért elsősorban a nagyobb notebookokba illenek, amelyekben a számos egyéb eszköz mellett a processzor fogyasztása nem olyan mérvadó, mint az úgynevezett sub-notebookokban.

Az Intellel ellenben az AMD nemcsak csúcskategóriás mobil CPU-jába, az Athlon-4-be építette be a társaság saját energiatakarékossági rendszerét, a PowerNow! technológiát, hanem az olcsóbb Duron változatokba is. A PowerNow! technológia lényegében megegyezik a SpeedSteppel, akkumulátoros működés esetén lecsökkenti a tápfeszültséget és az órajelet. A különbség a két technológia között az, hogy a PowerNow! esetében a beállításokat működés közben, szoftveres úton is módosítani lehet az aktuálisan futó alkalmazások igényeinek megfelelően.


A processzoripar újonca, a Transmeta nagy reményekkel vágott a fejlesztésekbe néhány évvel ezelőtt. A cél egy olyan mobil processzor megalkotása volt, amely az eddigi trendeket felrúgva egy teljesen új architektúrára épül. A Transmeta Crusoe processzorai a műveletek döntő részét szoftveres úton valósítják meg, egy VLIW egység segítségével. A szokatlanul kevés tranzisztort tartalmazó, következésképpen kis fogyasztású Crusoe mobil CPU-k egy úgynevezett Code-Morphing szoftveres eljárás segítségével átalakítják a végrehajtandó x86-os kódot a processzormag által értelmezhető VLIW (Very Long Instruction Word - Nagyon hosszú utasításszó) formátumra.

A Crusoe TM5400 és TM5600 processzorok megjelenésüket követően gyorsan népszerűvé váltak, és úgy tűnt, a Transmeta óriási sikert arat velük. Sorra jelentek meg azok a kisméretű mobil számítógépek, amelyek a Crusoe alacsony fogyasztása következtében rendkívül aprók és pehelykönnyűek lehettek. Az IBM bejelentésével azonban viharfelhők kezdtek gyülekezni a Transmeta, és Crusoe processzor felett. A Kék Óriás, amely egyébként a Transmeta processzorait gyártotta, óriási megdöbbenésre leállította Crusoe-alapú notebookjának fejlesztéseit, közvetlenül a kiadás előtt. A társaság képviselői szerint ugyanis a Transmeta chipje a viszonylag alacsony fogyasztásért cserébe jelentősen elmarad az Intel és AMD mobil processzorok teljesítményétől, az ígéretekkel merő ellentétben.

Mint idővel fény derült rá, hiába tartalmaz a Crusoe sokkalta kevesebb tranzisztort, mint a Mobile Pentium III, a fogyasztása mégsem sokkal kisebb ez utóbbinál, ráadásul mindezért jókora teljesítménycsökkenéssel kell fizetni. Ezek után egyre több gyártó állította le Crusoe-alapú projektjét, a Transmeta pedig nehéz helyzetbe került. A társaság a Crusoe chipek következő generációjában bevezetendő új Code-Morphing (Kódátalakító) szoftverben látta a mégkisebb fogyasztás, valamint a nagyobb teljesítmény kulcsát.

A Transmeta az idei év januárjára ígérte az 1 GHz-es induló órajelű, továbbfejlesztett Code-Morphing szoftvert tartalmazó Crusoe TM5800 processzort. A chip a sorozatos késések következtében azonban csak az elmúlt hetekben jelent meg, ráadásul 1 GHz helyett jóval alacsonyabb, 800 MHz-es órajellel. A japán Fujitsu azonban így is bizalmat szavazott a processzornak, és elsőként adta ki Crusoe TM5800-alapú, kisméretű sub-notebookját. A Transmeta jelenlegi tervei szerint az 1 GHz-es változat valamikor a jövő év legelején jelenik meg.

A Transmeta chipek igazi sikerét a jelek szerint azonban csak a Crusoe TM6000 hozhatja meg. A TM6000, amely várhatóan egy év múlva fog megjelenni 1 GHz-es induló órajellel, jóval nagyobb teljesítményt, és kisebb fogyasztást ígér, mint elődje, a TM5800. A társaság szerint azonban a chip előnye mégsem ebben rejlik majd. A TM6000 a várakozások szerint rendkívül kis méretű lesz, ráadásul integrálva lesz benne a grafikus mag, az alaplapi chipkészlet, és számos egyéb funkció. A Crusoe TM6000-re épülő hordozható eszközök ezért egyedülállóan kicsik, és könnyűek lesznek majd.

A küszöbön állnak a Tablet PC-k

Sokak szerint a notebookok szerepét idővel az úgynevezett Tablet PC-k veszik majd át. A Tablet PC-k jelenleg még igencsak gyerekcipőben járnak, mindössze néhány változatuk kapható a piacon, és azok is csillagászati árakon. Az áttörést feltehetően a szoftveróriás Microsoft saját megoldása hozhatja majd. Bill Gates, a Microsoft elnöke a közelmúltban megrendezett Professional Developers Conference konferencián részletesen beszámolt a társaság Tablet PC projektjének jelenlegi állapotáról.


A Microsoft Tablet PC a várakozások szerint 2002 legvégén jelenik meg a piacon. A hozzávetőleg 1 kg tömegű, nagyobb könyvre emlékeztető formájú eszköz billentyűzettel is rendelkezni fog, a fő beviteli eszköz azonban a toll lesz, amely az érintésérzékeny LCD kijelzőn, mint navigációs eszköz, az egeret fogja helyettesíteni, de a fejlett kézírásfelismerő szoftver segítségével szövegbevitelre is alkalmas lesz. A MS Tablet PC Windows XP operációs rendszert fog futtatni, és drótnélküli hálózati rendszereken keresztül is kapcsolódni tud majd a többi számítógéphez, illetve egyéb eszközökhöz.

A Tablet PC-k óriási előnye a notebookokkal szemben, hogy szélsőségesebb körülmények között is használhatóak, kisebbek, könnyebbek, és jóval hosszabb, akár 10-12 órás akkumulátoros üzemidővel rendelkeznek. Az eszközök sikere azonban az ár függvénye is lehet majd, főleg amennyiben a jelenlegi gazdasági visszaesésből a közeljövőben sem sikerül kilábalni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások