Visszaszorítható a kalózkodás a másolásvédelmi technológiákkal?

Visszaszorítható a kalózkodás a másolásvédelmi technológiákkal?

2002. május 7. 21:03, Kedd
A lemezkiadók az egyre általánosabbá váló, illegális online zenemásolás visszaszorítására a jogtalanul terjesztett zenefájlok forrásai, vagyis az audió CD lemezek felé fordultak. Mint azonban a tapasztalat is bizonyítja, a probléma ezzel korántsem oldódott meg. Bár a különféle audió CD másolásvédelmi technológiák többé-kevésbé valóban alkalmasak a zenék számítógépre másolásának, a grabbelésnek a megakadályozására, a megoldásokkal számos probléma merült fel.

Az első komoly probléma az, hogy a másolásvédelmi technológiák jellegükből adódóan minőségromlást okozhatnak a zenében. Mint ismeretes, a piacon elérhető audió CD másolásvédelmi technológiák egyik működési elve az, hogy mesterséges hibákat helyeznek el a lemezen, amely összezavarja a számítógépes CD meghajtókat, és megakadályozza a védett lemezek lejátszását ezeken az eszközökön. A lemezek a hagyományos CD lejátszókon továbbra is meghallgathatók, mert a lejátszó hibajavító egysége kijavítja a mesterségesen felvitt hibát. A szakértők szerint a probléma elsősorban az, hogy a lejátszó kijavítja ugyan a hibát, de az eredeti zenét nem tudja visszaállítani, így a zene minősége leromolhat. A lemezkiadók, és a másolásvédelmi technológiák kifejlesztői természetesen cáfolják mindezt, de ez aligha nyugtatja meg a vásárlókat.

A másik fő probléma a másolásvédett audió lemezek inkompatibilitása a számítógépes CD meghajtókkal. Számos felhasználó ugyanis számítógépes meghajtójában is le szeretné játszani a lemezeket. Rengeteg felhasználót hidegzuhanyként ért, amikor a várva várt lemezt nem lehetett lejátszani a PC meghajtójában. Mondani is fölösleges, hogy mindennek számtalan vásárlói panasz, és rengeteg vissza vitt lemez lett az eredménye. A helyzet azonban csak annyiban változott, hogy a kiadók újabban feltüntetik a lemezeken, hogy azok másolásvédettek, számítógépes meghajtókban nem játszhatóak le.

Lépniük kell a kiadóknak, de mit?

Egyértelmű, hogy a lemezkiadóknak és filmstúdióknak lépniük kell, mert a kalózkodás az utóbbi időben olyan méreteket öltött, amely már komoly veszélyeket rejt az iparra nézve. Az audió CD másolásvédelmi technológiák azonban könnyen ellentétes hatást válthatnak ki, mint amiért kifejlesztették őket, és még több vásárlót késztethetnek arra, hogy a lemezboltok helyett az interneten szerezzék be a zenéket.

- Amennyiben a lemezkiadók online előfizetői bázist szeretnének létrehozni, a legrosszabb, amit tehetnek az, hogy olyan terméket adnak ki, amely lefagyasztja a számítógépet - mondta Sinnreich az egyik újfajta másolásvédelmi technológiával kapcsolatban. - Egy ilyen lépés garantáltan lenullázza az online rajongói tábort - tette hozzá a Jupiter elemzője.

A különféle másolásvédelmi technológiákat fejlesztő társaságok folyamatosan újabb és újabb technológiákkal állnak elő, amelyek részben már megoldást jelentenek a zenék számítógépen való lejátszására is. A Phoenix-i (Arizona) központú SunnComm PromoPlay elnevezésű technológiájára épülő audió CD lemezek a másolásvédett, számítógépes meghajtókban lejátszhatatlan audiósávok mellett például Windows Media formátumú audiófájlok formájában is tartalmazzák a zeneszámokat. A Windows Media Audio formátumú fájlokat a szoftveróriás Microsoft másolásvédelme védi az illegális terjesztéstől.

Egyelőre bizonytalan azonban, hogy ezek a másolásvédelmi technológiák beválthatják-e a hozzájuk fűzött reményeket. Valószínűtlen ugyanis, hogy a megoldások hosszútávon is ellen tudnak állni a feltörési kísérleteknek. Márpedig ahhoz, hogy egy zene elérhetővé váljon az Interneten keresztül, elméletileg az is elég, ha egyvalaki feltöri a másolásvédelmet, és onnantól kezdve az egész erőfeszítés hiábavaló volt.

A megoldás kulcsa nem a védelemben, hanem az értékben rejlik

Egyes szakértők szerint a kiadóknak nem az illegális másolás felszámolására kellene koncentrániuk, hanem olyan szolgáltatások bevezetésére, amelyek értekeikkel kiemelkednének az ingyenes fájlcsere hálózatok közül, és arra ösztönöznék a felhasználókat, hogy válasszák a törvényes megoldást. Többé-kevésbé ezt a szemléletet hivatott volna követni az öt nagy lemezkiadó által a tavalyi év végén beindított két fizetős online zeneszolgáltatás, név szerint a Pressplay és a MusicNet. A két szolgáltatás ezidáig azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Ez a szakértők szerint elsősorban annak tudható be, hogy a lemezkiadók megpróbálták teljesen felügyeletük alá vonni az online zeneszolgáltatások piacát, és ellehetetlenítették a versenytársak helyzetét. Az eredmény ezért a siker helyett antitröszt perek és -vizsgálatok formájában mutatkozott meg.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások