Új adattárolási technológia az IBM-től

Új adattárolási technológia az IBM-től

2002. június 12. 12:48, Szerda
Az IBM kutatói a napokban egy olyan vadonatúj adattárolási technológiáról számoltak be, mely segítségével akár egy billió bit, vagyis mintegy 25 millió nyomtatott oldalon elférő adat is eltárolható egy mindössze bélyeg méretű parányi eszközben. Peter Vettiger, az IBM Millipede kódnevű nanotechnológiai fejlesztési projektjének vezetője a bejelentés kapcsán elmondta, hogy a cég elkészítette a vadonatúj adattároló eszköz kísérleti prototípusát, mely több mint ezer felmelegített, rendkívül apró tűt tartalmaz, mely tűk segítségével egy vékony polimer filmrétegben bemélyedéseket lehet létrehozni, illetve a mélyedések révén adatokat rögzíteni, illetve kiolvasni.


A sokak szerint a leginkább a jó öreg lyukkártyás rendszerekhez hasonlítható IBM-féle adattárolási megoldás az említett polimer filmrétegben mindössze 10 nanométeres méretű bemélyedéseket hoz létre, ami azt jelenti, hogy az általa megvalósított adatsűrűség rendkívül magas, körülbelül hússzor akkora, mint a manapság forgalomban lévő merevlemezek adatsűrűsége. A fejlesztők elmondása szerint ez nem jelent kevesebbet, mint hogy a következő generációs mobiltelefonok egy-egy postai bélyeg méretű, vagy annál kisebb IBM adattároló chippel ellátva akár 10 GB adat tárolására is képesek lehetnek, az persze már más kérdés, hogy egy mobiltelefon esetében vajon mit lehet majd kezdeni ekkora adattároló kapacitással.


A mostani bejelentés kapcsán az IBM munkatársai nem győzték hangsúlyozni, hogy a Millipede névre keresztelt adattároló chip végleges, kereskedelmi forgalomban kapható változata várhatóan nem kerül majd csillagászati összegekbe, sőt ára rendkívül kedvező lesz, ugyanis a speciális chip gyártásához lényegében semmilyen különleges gyártási technológiára nincs szükség, vagyis a gyártásához a jelenleg széles körben használatos technológiák is tökéletesen meg fognak felelni. Az IBM kutatói elmondták, hogy a Millipede fejlesztési munkálatai rendkívül jó ütemben haladnak, vagyis, ha minden jól megy, körülbelül egy év múlva bemutatják az eszköz mintegy négyezer apró tűt tartalmazó új változatát, és 2005 körül már a kereskedelmi forgalomban is feltűnnek az első Millipede chipek. Zárójelben megjegyzem, hogy a Hitachi mérnökei is hasonló elven működő adattárolási technológia kifejlesztésén dolgoznak, a különbség annyi, hogy a Hitachi rendszerében a parányi tűket nem kell előmelegíteni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások