A weboldalak teszik egyeduralkodóvá az Internet Explorert

A weboldalak teszik egyeduralkodóvá az Internet Explorert

2002. július 30. 04:23, Kedd
A helyzetet jól tükrözi a Shutterfly esete. Az oldal egyszerűen kibiggyesztette, hogy melyik böngészőkkel nem kompatibilis, és ezzel részéről meg is oldotta a problémát. - Mi a felhasználóinkra hallgatunk, és azt tesszük, amit ők szeretnének - mondta Whitney Brown, a Shutterfly egyik képviselője. - Alig van néhány felhasználónk, aki Operát használ. A legtöbben Internet Explorerrel szörfölnek, a második legnagyobb tábora pedig a Netscape-nek van - folytatta Brown hozzátéve, hogy az oldalt általános felhasználók látogatják, akik a legtöbb esetben nem hajlanak az IE-rivális böngésző megoldások alkalmazása felé. A társaság weboldala, amelyre az elmúlt hetekben került fel a Netscape 6.x inkompatibilitására való figyelmeztetés, hibátlanul működik a böngésző korábbi verzióival, sőt az elmúlt napokra a Netscape 6.x támogatás is elkészült, de továbbra sincs támogatás Operához, illetve a még kevésbé ismert megoldásokhoz.

A webes szabványok támogatói a problémak fő okaként a webes fejlesztők hozzáállását jelölik meg. Elmondásuk szerint az inkompatibilitásból eredő nehézségek elkerülhetők lennének, ha a fejlesztők nem építenének az Internet Explorer szabványon kívüli extráira, illetve az olyan, szintén nem szabványos automatizált megoldásokra, mint például az Adobe Systems webes fejlesztőrendszere. Bár a böngészőprogramok megfelelnek a szabványoknak, a webes fejlesztők továbbra is egyszerűbbnek tartják a kifejezetten Internet Explorerhez készülő oldalak készítését a nyílt szabványokhoz való igazodásnál. Ez azonban számos esetben olyan IE funkciók alkalmazását jelenti, amelyek nem szabványosak, és problémák forrásai lehetnek más böngészők alkalmazása esetén.

- Az Internet Explorer piaci ereje, amelyet a Microsoft a Windows operációs rendszer monopolhelyzetének illegális kihasználásával szerzett, arra ösztönzi a fejlesztőket, hogy felhasználják a megoldás extrafunkcióit - mondta Mitchell Baker, a Mozilla.org egyik vezetője. - Mi továbbra is arra kérjük a fejlesztőket, hogy ragaszkodjanak a szabványos megoldásokhoz, és távolodjanak el a szabadalmaztatott bővítésektől. Az Opera hasonló állásponton van, és szintén a Microsoftot, illetve a webes fejlesztőket hibáztatja a kialakult kellemetlen helyzetért. - Nem hárítok minden felelősséget a Microsoftra, bár tettek mindezért néhány dolgot - mondta Lie. - Most a webes fejlesztőkön a sor. Az ő feladatuk lenne, hogy leteszteljék az általuk elkészített oldalakat, és esetlegesen módosítsanak rajta néhány ponton a kompatibilitás biztosítása érdekében. Amennyiben a legösszetettebb funkciókat is alkalmazod, általában egy olyan weboldalt kapsz, amely nem működik minden böngészővel - folytatta az Opera technikai igazgatója.

Mivel a weblapok fejlesztése az utóbbi időben általában már nem kézzel, hanem automatizált fejlesztőeszközökkel történik, a felelősség egy része a fejlesztőrendszerek készítőire hárul, így például a Macromediára, az Adobe Systems-re, illetve a Microsoftra. Az erőfeszítés, hogy ezek az eszközök szabványos kódot készítsenek, számos akadályba ütközik. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a felhasználók jelentős része régi, a szabványoknak nem megfelelő böngészőprogramot használ. Amennyiben a kód a szabványok szerint épülne föl, ezek a felhasználók nem tudnák megjeleníteni a weboldalt.

Egyes weboldalak továbbra is a bugokkal telitűzdelt, hibás böngészőprogramokkal indokolják az esetleges inkompatibilitást. - Azt szeretnénk, ha egyszer megírnánk a kódot, és az minden böngészővel működne - mondta Russ Sanon, a Shutterfly minőségbiztosítási menedzsere. - Mindez azonban lehetetlen az egyes böngészőprogramok kialakítása miatt. Mi semmilyen szabadalmaztatott technológiát nem használunk, így minden, a W3C-nek megfelelő böngészővel működnie kellene oldalainknak - tette hozzá Sanon. Egyes szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy bár az Internet Explorerhez való fejlesztés rövidtávon kifizetődő lehet, a PC-n kívüli webböngészők megjelenésével mindezért súlyos árat kell majd fizetni.

A W3C legújabb ajánlásának megfelelő XHTML, amely a HTML utódjának tekinthető, elsősorban a mobiltelefonok, és PDA kéziszámítógépek limitált megjelenítési képességéhez való alkalmazkodást segíti elő. Mindez a legtöbb esetben azt jelenti, hogy a fejlesztő által elkészített oldal a mobil eszközökön automatikusan egyszerűbb változatban jelenik meg. Az asztali számítógépeken természetesen az eredeti, teljes verziót kapja a látogató. - Amennyiben a fejlesztés nem szabványosan folyik, könnyen lehet, hogy az egész munkát meg kell ismételni a mobil eszközök felé való nyitáshoz - állítja Daly a W3C testülettől. - Ha egy szabadalmaztatott, zárt technológiára építesz, amely nem biztosít áttelepítési lehetőséget a kéziszámítógépekre, akkor komoly problémával nézhetsz szembe - tette hozzá Daly.

Mások azonban elsősorban a Web nyílt jellegét féltik, utalva a szabványok és a valóság között állandóan fennálló szakadékra. - A kizárólag IE alól elérhető weboldalakkal a Web privatizációjának vagyunk tanúi - mondta Baker a Mozilla.org-tól. - Ez pedig egy veszélyes dolog. Egy olyan világ felé tartunk, ahol az Internet összes képességét egy szűrőn kell átjuttatni, amely mögött a Microsoft üzleti terve nyugszik - tette hozzá.


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások