2002. augusztus 19. 12:39, Hétfő
Oroszország számítógépes betöréssel vádol egy FBI ügynököt, aki illegálisan megszerzett számítógépes dokumentumok segítségével fogott el két orosz hackert a közelmúltban.
A vádak közel két évvel azután kerültek felszínre, hogy az FBI nyomozói hamis állásajánlattal csaltak két cseljabinszki (Oroszország) hackert az Egyesült Államokba, ahol letartóztatták őket számítógépes betörésekért. Az FBI emberei rászedték a két hackert, hogy hozzáférhessenek oroszországi számítógépeikhez az Egyesült Államokból, majd a megszerzett jelszavakat felhasználva bizonyítékokat töltöttek le a két gyanúsított ellen.
Oroszország biztonsági szolgálata szerint Michael Schuler, az FBI különleges ügynöke, aki a két orosz hacker elleni nyomozást vezette, illegálisan fért hozzá egyes orosz internetes szerverekhez a bizonyítékok megszerzése közben. Marty D. Prewett különleges ügynök, a nyomozás másik vezetője nincs megemlítve az esetben.
Az esetet elvi kérdésként kezelő orosz ügynökség szerint amennyiben az FBI ügynökei hacker módszereket használtak a hackerek ellen, minden bizonnyal más esetekben sem utasítják el az efféle eszközöket. Nemzetközi jogi szakértők korábban már kifejezték aggodalmukat az efféle, megfontolatlan nemzetközi számítógépes betörésekkel kapcsolatban.
A két orosz hackert, név szerint Alekszej Ivanovot és Vaszilij Gorsakovot 2001 áprilisában állította bíróság elé az FBI banki rendszerek feltöréséért, illetve bankkártya számok ellopásáért. Elfogásukra még 2000 novemberében került sor, amikor egy kitalált, Invita elnevezésű számítógépes biztonsági cég "állásajánlatával" az Egyesült Államokba csalta őket az FBI.
Schuler és Prewett FBI ügynökök Lesley J. Sanders FBI szakértővel egyetemben alig egy hete kaptak kitüntetést az FBI-tól az akció során végzett munkájuk elismeréseként. "Ez a nyomozás volt az FBI első titkos művelete, amelyben hi-tech bűnözőket sikerült kicsalogatni rejtekhelyükről, ahonnan névtelenül és biztonságban követhettek el bűncselekményeket többezer mérföldre az amerikai törvényvégrehajtó szervektől" - áll az FBI kitüntetésről szóló, keddi közleményében. "Szintén ez volt az első eset, hogy külföldről sikerült digitális bizonyítékot szerezni."