Internet: A vírusok otthona, a hackerek eszköze

Internet: A vírusok otthona, a hackerek eszköze

2002. november 4. 01:36, Hétfő
Az Egyesült Államok komolyan veszi a cybertámadás lehetőségét

Egyes szakértők szerint az utóbbi hónapokban tanúi lehettünk, ahogy megszakadt a tavaly szeptember 11-ei terrortámadásokat követő csend, és azóta fokozott hacker aktivitás, "készülődés" figyelhető meg a világhálón.

A politikai indíttatású hackertámadások száma az elmúlt időszakban ugrásszerűen megemelkedett, és egyre többen tartanak attól, hogy az al-Kaida, vagy más hasonló szélsőséges terrorszervezet nagyszabású számítógépes támadást indít az Egyesült Államok, vagy valamelyik szövetségese ellen. "Megfigyeléseink szerint egyre több iszlám hackercsoport készülődik egy közös, Egyesült Államok-, Egyesült Királyság-, India-, és Izrael-ellenes cybertámadásra" - közölte a számítógépes rendszerek biztonságával foglalkozó brit mi2g.

"Úgy véljük, készen kell állnunk egy esetleges cybertámadás elhárítására. Túl régóta van csend, valami feltételezhetően készül a háttérben" - tette hozzá White. A mi2g három olyan iszlám hackercsoportot regisztrált októberben, amely az időszakban feltűnően aktív volt. A legjelentősebb ezek közül a májusban alakult "Unix Security Guards" (USG). A USG augusztusban még csak 21 regisztrált számítógépes támadást hajtott végre, szeptemberben azonban már 207 webszerver, illetve egyéb számítógépes rendszer esett a szélsőséges csoport áldozatául. A USG októberben, a hónap 27. napjáig 1511 támadást vitt véghez, közölte a mi2g. Ezek többsége "deface" (weboldal elcsúfítása) típusú volt.

A másik két legaktívabb iszlám hackercsoport az FBH (Federal Bureau of Hackers), és a "TheBuGz" volt. Mindkét csoport székhelye Pakisztánban van, és egyaránt Palesztína szabadságáért, illetve a készülő iraki háború ellen "harcolnak".

Az átfogó számítógépes terrortámadásokra való felkészülést, illetve a megelőzést a Bush kormányzat is kiemelt fontosságúnak tartja. Ennek megfelelően az amerikai állami szervek fokozottan felügyelik a világhálón folyó gyanús tevékenységeket, és igyekeznek megerősíteni a kritikus számítógépes rendszerek védelmi vonalait. A hackerek elleni küzdelmet az amerikai kormány a büntetések szigorításával, illetve az elhárító szervek hatáskörének kibővítésével is elő kívánja segíteni.


Szeptember 11 után a hackereket is terroristáknak minősítették

A támadások hiányos bejelentése nehezíti a küzdelmet

A tavaly szeptember 11-ei támadások óta Robert Mueller, az FBI igazgatója óriási erőket mozgósított a számítógépes bűncselekmények elhárítására, illetve felderítésére. A szövetségi nyomozóiroda a terroristaelhárítás, illetve a kémelhárítás után immár a számítógépes támadások kivédését tartja harmadik legfontosabb feladatának. Mint Mueller azonban hangsúlyozta, a privát szektor közreműködése a cybertámadások elleni harcban nem megfelelő, ami jelentősen megnehezíti az FBI dolgát.

"A jelentősebb számítógépes támadások alig egyharmadáról kapunk bejelentést" - mondta Mueller egy számítógépes biztonsággal foglalkozó konferencián. "Nem nyújtjátok nekünk azt a segítséget, ami a számítógépes támadások hatékony elhárításához, megelőzéséhez szükséges" - fordult az FBI vezető a számítógépes biztonsági szakértőkhöz. "Tisztában vagyunk azzal, hogy senki sem szeretné, ha kommandósok lepnék el az egész vállalatot, ezért diszkrét eljárást ígérünk." Mueller azonban hangsúlyozta, az FBI csak akkor tudna hatékonyan fellépni a cyberbűncselekmények ellen, ha a vállalatok biztonsági szakértői kellő információt biztosítanának a jelentősebb támadásokról.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások