Internet: A vírusok otthona, a hackerek eszköze

Internet: A vírusok otthona, a hackerek eszköze

2002. november 4. 01:36, Hétfő
Nagyító alatt a DNS root szerverek elleni támadás

Az amerikai kormány nagy erőket mozgosított annak érdekében, hogy kiderítsék, kik hajtották végre a DNS (Domain Name System - Tartománynév rendszer) root szerverek elleni DDoS (Distributed Denial of Service - Elosztott túlterheléses) támadást a közelmúltban. Bár a 13 root DNS szerver elleni, ezidáig példa nélkül álló támadás nem okozott számottevő fennakadást a világháló működésében, az eset a szakértők szerint komoly figyelmeztetés lehet.

Mint Robert Mueller, az FBI igazgatója a napokban bejelentette, a DNS root szerverek elleni támadás az Egyesült Államokból, valamint Koreából indult ki, és szinte kizárt, hogy szélsőséges terrorcsoportok hajtották volna végre. Mueller a részleteket egyelőre nem kívánta közölni, mivel a vizsgálat még folyik az ügyben, annyit azonban elmondott, hogy a szélessávú internethozzáférések elterjedtsége miatt az Egyesült Államok és Korea gyakran szolgál a hasonló támadások forrásául. Éppen ezért a tény, hogy a támadás részben Koreából eredt, nem jelenti azt, hogy a támadók koreaiak lettek volna.

Egyre nagyobb veszélyt jelentenek az e-mail vírusok

Bár a Microsoft a közelmúltban komoly erőfeszítéseket tett szoftvereinek biztonságosabbá tétele érdekében, egyre nagyobb veszélyt jelentenek az Internet Explorer, illetve Outlook biztonsági réseket, illetve a felhasználó elővigyázatlanságát kihasználó e-mail vírusok és féregprogramok. A közelmúltban elterjedt Bugbear, valamint a néhány hónapja felbukkant, variánsainak képében azonban továbbra is "pusztító" Klez féregprogramok intő jelek lehetnek mind a szakértők, mind a felhasználók számára.


Az elmúlt néhány évben felbukkant e-mail vírusok ráadásul a legkülönfélébb trükkökkel próbálják rászedni a felhasználókat. Van amelyik hírességekről ígér erotikus fotókat, van amelyik barátként kér segítséget, de felbukkantak biztonsági javításnak látszó vírusok is.

A problémát fokozza, hogy az újabb vírusok néhány korábbi társukkal ellenben nem csak terjednek, de komoly veszélyt is jelentenek: Bizalmas dokumentumokat juttathatnak illetéktelen kezekbe, titkos adatokat és jelszavakat lophatnak el, hátsó kaput nyithatnak a számítógépen egy későbbi támadáshoz, vagy akár letörölhetik a merevlemez tartalmát.

A biztonsági szakértők szerint még akkor sem szabad megnyitni a gyanús e-mailekkel érkező csatolt állományokat, ha azok látszólag nem futtatható fájlok. A vírusok ugyanis gyakran kettős kiterjesztést alkalmaznak, az Outlook pedig bizonyos esetekben csak az egyiket mutatja. A kettős kiterjesztésnél is gyanúsabb, ha az Outlook az e-mailre kattintva automatikusan felajánlja a csatolt fájl megnyitását, vagy ha egy ismerősünktől kapunk idegen nyelvű levelet.

Emellett rendkívül fontos az összes Internet Explorer és Outlook biztonsági javítás feltelepítése, az antivírus szoftverek alkalmazása, és ezen utóbbiak vírusdefiníciós fájljainak rendszeres frissítése.

A számítógépes rendszerek biztonsága sosem lehet elég jó

P.J. Connolly számítógépes biztonsági szakértő szerint a számítógépes rendszerek biztonságossá tételének feladata olyan, mint a tanulás: Soha sincs vége. - Csak azért, mert kijavítottunk N hibát, korántsem állunk készen. Amennyiben a jelenlegi problémákat sikeresen megoldottuk, mindig szélesítenünk kell a kört, hogy a rejtettebb problémák is előtérbe kerüljenek - mondta Connolly. A szakértő szerint arról sem szabad megfeledkezni, hogy azok a problémák, amelyeket egyszer már megoldottunk, gyakran ismét előállhatnak. Egy befoltozott biztonsági rés például újból kinyílhat egy új szoftver feltelepítésével, de az is előfordul, hogy a javítófolt valójában nem is szűnteti meg a problémát.


<< Előző oldal  1 2 3 [4] 


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások