Irak és a cyberterror

Irak és a cyberterror

2003. február 10. 01:07, Hétfő


Éveken át féltek a rendszeradminisztrátorok az Y2K bugtól, a hackerektől, de az okos szakértők helyett - mint a WTC esete is mutatja - sokkal valósabb veszélyt jelentenek az egyszerű kést használó fanatikusok. Ettől függetlenül persze a cyberveszélyt sem szabad lebecsülni.

A héten a Washington Post nyilvánosságra hozta, hogy Bush elnök még tavaly júliusban utasította az amerikai kormányzatot, hogy dolgozzák ki az ellenséges számítógéphálózatok megtámadásának módszereit. A szabályozás második világháborús nukleáris tervekhez hasonlóan tartalmazza, hogy a kormány mikor és hogyan indíthat cybertámadást, illetve milyen eszközöket használhat fel az ellenséges hálózatok semlegesítésére.

A világon még soha nem történt nagyszabású, hadászati jellegű, az Internetet használó csapás, de a Pentagon már felkészült a bombák nélküli, vértelen, pusztán elektronokat alkalmazó csatákra. Katonák és repülők kockáztatása helyett a stratégiai tervezők szerint a termináloknál ülő képzett szakemberek képesek leállítani az ellenséges radarokat, kikapcsolni az erőműveket és megszakítani a telefonszolgáltatást.


Bush tavalyi lépése nyilvánvalóvá teszi, hogy az illetékes szervek figyelembe vették a számítógépes biztonságtechnikusok véleményét, és nagy lehetőségeket látnak a háború más síkra helyezésében, de az ezt legalizáló, a célpontok kijelölését és eszközök felhasználását lehetővé tévő elnöki lépés eddig hiányzott.

"Megvoltak a képességeink és szervezeteink, de hiányzott a stratégia, az irányvonal és az eljárások rendszere" - nyilatkozta Richard A. Clark, az elnök múlt héten lemondott internetes biztonságtechnikai tanácsadója. Bush aláirása alig egy héttel a "Sapphire" féreg támadása után történt, mely jelentősen lelassította az internetes adatforgalmat, megbénított bankautomatákat és veszélyeztetett reptereket. Clarks 30 éves munkaviszony után vonult vissza, és e-mailben figyelmeztette kollégáit a kommunikációs rendszerek sebezhetőségére. "A féreg egyszerű módosításokkal jóval nagyobb kárt tudott volna okozni."

Az elnöki direktíva nyilvánosságra hozatala egyértelművé teszi, hogy a Pentagon nagyszabású offenzívára készül Irak ellen számítógépes fronton is, amennyiben az elnök a kémiai, biológiai és nukleáris tömegpusztítófegyverek fejlesztésének vádjával a támadás mellett dönt. Az eljárások a Pentagon, a CIA, az FBI és az NSA (National Security Agency) közötti több hónapos viták során alakultak ki, de jópár helyen még mindig messze vannak a befejezéstől. A fő gond hasonló a fél évszázada lezajlott nukleáris csapás körüli problémákhoz, amikor az első támadást az ellenreakció akadályozta meg.

Az amerikai cyber-arzenál teljesen ismeretlen, még a nukleáris képességeknél is kevesebbet lehet tudni róla. Biztonsági okokból a programok többsége csak a megbízható szakértőcsoportok tagjai által ismert. Múlt hónapban a Massachusetts Institute of Technology (MIT, a világ legelismertebb műszaki egytemeinek egyike) épületében professzorok, vállalati szakemberek és állami hivatalnokok részvételével történt tanácskozás végkövetkeztetése, hogy az Egyesült Államok cyberháború esetén jóval sebezhetőbb egy számítógépes ellentámadástól, mint amilyen károkat ő tudna okozni.


Az amerikai katonák már Észak-Kuwaitban gyakorlatoznak

"Számtalan akadálya van a dolognak" - nyilatkozta Harvey M. Sapolsky az ülés után. "Az intézmények és az emberek többsége aggódik, hogy egy hasonló visszatámadás áldozatai lennének."

A kormányhivatalnokok szerint az új irányvonal óvatosan kezeli a problémát, felmérve a biztonsági kockázatokat, és felismerve, hogy lehetetlen modellezni egy cybertámadás végső kimenetelét. A kommunikációt, szállítást, energiát és más alapszolgáltatásokat gátló akció eszkalálódhat, és nem csak a katonai egységekre, hanem a civilekre is súlyos kihatással lenne.

"Még nem nyilvánvalóak a járulékos hatások" - mondta Clarke. Például az elektromos hálózatot megbénítva nemcsak a katonai létesítmények, hanem az arról ellátást kapó kórházak is veszélybe kerülnek. "A kérdés ugyanaz, ami a stratégiai nukleáris fegyvereknél: Meg akarjuk valaha tenni? Legitimálni akarjuk a hasonló harcmodort?" - nyilatkozta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások