Irak és a cyberterror

Irak és a cyberterror

2003. február 10. 01:07, Hétfő
Az energiaforrások blokkolása sem feltétlen járna katasztrófával, napjainkban is számtalan esetben van áramkimaradás, gondoljunk csak a mátrai erőműben a szén megfagyására. Ezért nemcsak terrortámadások miatt kell aggódnunk, hanem a jóval gyakoribb, egyszerű hibák, természeti események (pl. viharban egy fa kidőlése egy fontos vezetékre) is megszüntetheti települések ellátását. A kritikus rendszerek több mint 80%-a magánkézben van, és sok esetben a vállalatok nincsenek tudatában az információbiztonság fontosságának. Az infrastruktúrát folyamatosan zavaró dolgok jelenleg is vannak, gondoljunk csak a vírusokra, férgekre, és már eddig is számtalan esetben történt meg az Internet lebénulása - biztonsági szakemberek szerint a legvédtelenebb az Internet maga. Néhány jelentősebb eset:

1988-ban Robert Morris vírusa az akkori Internet 60000 szerveréből 3-4000-et megfertőzött.

1989-ben a magát Végzet Légiójának nevező csoport (Legion of Doom) behatolt a BellSouth telefonvállalat rendszerébe, és átvette felette a teljes irányítást. Megszüntették a telefonszolgáltatást, még a 911-es veszélyhívó vonalat sem lehetett elérni.

1990-ben AT&T hibás routere kilenc órára nagy területen lebénította az internetszolgáltatást.

1997-ben egy kis virginiai internetszolgáltató technikusa hibás adatokkal frissitette routerét - mindössze két sort cserélt meg, és majd' három órára lehetetlenné tett minden internetes forgalmat. A többszázezer router mondja meg az internetes adatcsomagoknak a helyes irányt, és McLean, a MAI Network Services munkatársa véletlenül úgy adta meg, hogy az Internetről bárhonnan érkező csomagok az általa felügyelt szerveren át érhetik el leggyorsabban céljukat. Perceken belül az Internet nagyrésze elérhetetlenné vált.

1997 márciusában egy tinédzser behatolt a Worchester repterét kiszolgáló telefonközpontba, 6 órára megbénítva az irányítótornyot; a gépekkel rádión, illetve közeli repülőtereken keresztül folytatták a kommunikációt, nem történt katasztrófa.

2000 februárjában nagyszabású DoS támadást indítottak a Yahoo, eBay, CNN és a ZDNET szerverei ellen, elérhetetlenné téve azokat több órára.

2000 májusában az "I Love You" levélvírus fertőzte meg rövid idő alatt a világ nagyrészét, a levélszerverek túlterhelés miatt leállását okozva.

2001 szeptemberében a Nimda vírus 3 miliárd dolláros kárt okozott, és számos céget bénított meg. Az IIS és az Outlook szoftverek hibáit kihasználva a szervereket és az egyszerű számítógépeket is képes volt megfertőzni.

2001 novemberében Vitek Bodent két év börtönre itélték, mivel az Internet, egy rádió és egy lopott irányítószoftver segítségével egymillió liter szennyvizet juttatott a Maroochydore folyóba Ausztráliában. Boden a vízügyi cég tanácsadója volt, és tettének oka, hogy jelentkezését a megyei hivatal teljes munkaidős állásba elutasították. Több mint 45-ször próbálta meg véghezvinni tettét mire sikerült neki.

2002 októberében Distributed Denial-of-Service (DDoS) típusú támadás érte a 13 Root Domain Név Szervert (A DNS root számítógépek a legfelsőbb szintű DNS szerverek, amelyekhez csak abban az esetben fordul a hálózat, ha alacsonyabb szinten nem sikerült megtalálni a domain névhez tartozó IP-címet). A támadók azonban nem érték el céljukat, az internetes adatforgalom zökkenőmentes maradt.

Elektronikus támadás esetén az eredetet igen nehéz kideríteni, nem tudni hogy egy rossz szándékű hacker, egy terrorista hálózat vagy egy bagdadi bunkerben megbújó szakértőről van szó. Ettől is függ, hogy a támadás bűnügyi, avagy háborús kategóriába tartozik - korántsem mindegy melyikről van szó.

"A válaszcsapás előtt azt is el kell dönteni, hogy mi az Internet" - nyilatkozta Eugene Fidell, katonai ügyész. "A törvények analógiák szerint mozognak; az internet olyan mint az újságok, vagy mint az áram- és vízszolgáltatás? A döntés következményei még nem ismertek, legalábbis a katonai törvények szerint nem értelmezhető a dolog."
Robert Turner, a Virginia Egyetem nemzetbiztonsági karának igazgatója szerint a probléma korántsem mindegy, és jelenleg Bush elnöknek szinte szabadkeze van, mivel semmilyen törvény nincsen ami a cybercselekményeket szabályozná. "Szürke zónában mozgunk. Az Alkotmány szerint, mielőtt az elnök háborút indíthatna, meg kell kapnia a Kongresszus mindkét házának beleegyezését, de önvédelem esetén, mint a hadsereg főparancsnoka, ez nem szükséges a védekezéshez."

Az USA már január 13-án e-mailes kampányt kezdett, levélben ösztönözve iraki katonai és polgári vezetőket Szaddam Husszein iraki elnöktől való elfordulásra. Az iraki főváros, Bagdad turistái megerősítették az információt. A tevékenység az amerikai speciális erők pszichológiai tevékenységének része, és emellett az elmúlt hónapokban repülőkről is hasonló tartalmú adásokat sugároznak. Már nem sokáig kell várnunk.


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások