Közeledik a genetikailag tökéletesített emberek kora

Közeledik a genetikailag tökéletesített emberek kora

2003. április 29. 15:24, Kedd
A DNS felfedezésének 50. évfordulójára összegyűlt, a molekula szerkezetének megalkotásában úttörőmunkát végzett tudósok meggyőződése, hogy az emberek 50 éven belül elkezdik genetikailag fejleszteni önmagukat és még meg nem született gyermekeiket.

A hétvégén volt pontosan 50 éve, hogy Francis Crick és James Watson eredményeiket közzétették a Nature magazinban. Az áttörés fényt derített hogyan öröklődik a genetikai információ egyik generációról a másikra, forradalmasítva a biológiát és a gyógyászatot.

Az évforduló megünneplésére létrehozott londoni találkozón Watson elmondta, hogy a genetika jövője az emberi természet sokkal mélyebbre ható megismerését hordozza magában. Meglátása szerint a genetikai változások viselkedésre gyakorolt hatásainak megismerése a biológia és a pszichológia összeforrásához fog vezetni. Egy másik Nobel-díjas, Sydney Brenner genetikus, egyetért abban, hogy az új képesség, miszerint vizsgálhatjuk génjeinket, amit megkoronázott az emberi géntérkép teljessé tétele, az "ember tudományok születéséhez vezet".


James Watson, Francis Crick mellett a DNS társfelfedezője

Új gén technológiával akár a halálos rák is örökre eltűnhet, állítja Miro Radman, a párizsi Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale DNS javításokkal foglalkozó szakértője. Az őssejtek génjeinek módosítása "örökletes vakcinaként szolgálhat a rák ellen" - mondta. A fent említett gén manipuláció igen ellentmondásos, mivel a változások - legyen az jó, vagy rossz - a módosított személy minden leszármazottjára átnyúlnak.

Watson szerint az elkövetkező 100 évet az emberi sokszínűség minden szintjének megismerése fogja jellemezni. "A DNS variációiból adódik, hogy mindannyian mások vagyunk, hajlamosságunk a betegségekre, erőszakosságunk, humorérzékünk, még Francis Crick nevetése is".


Tony Blair (balra) is köszöntötte a tudósokat az eseményen

Állítása szerint mivel a gének szabályozzák neurotranszmittereink (idegi ingerületátvivőink) szintjét és agyunk receptorait, ezért ezek a gének vezetnek el oda, hogy különböző emberek különbözően viselkednek. Egy ilyen tudás segíthet megérteni miért hatnak a különböző környezetek különbözőképpen az emberekre.
"Szeretném tudni milyen génvariációkkal rendelkezem - ha gyermekként rossz bánásmódban részesültem volna, akkor valóban erőszakosabbá válnék?" - kérdezte.

A szókimondóságáról ismert Watson elismerte, hogy számtalan ember erkölcstelennek minősíti a genetika felhasználását az emberek feljavítására.
"Én azonban alkalmaznám, ahol csak javítani tudok vele az emberi életen. Úgy vélem meg kellene próbálni pozitív irányba elmozdítani az emberek véleményét" - mondta. "Nem érzem úgy, hogy a genetika megsérti az isteneket, nem hiszem, hogy lenne egyetlen isten is odafent".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások