Warezhelyzet Magyarországon

Warezhelyzet Magyarországon

2003. július 6. 23:33, Vasárnap
Szeparált hálózatok

Az előzőektől külön kezelném a DC++ (Direct Connect) hálózatokat, amelyek hasonló módszeren alapulnak, mint a fájlcserélő szolgáltatások, azzal a különbséggel, hogy nincsenek összekötve világméretű egységes hálózattá, hanem egymástól elkülönülten üzemelnek, ezáltal rendőrségi felderítésük nehéz, viszont az egyedi ún. HUB-ok (csomópontok) maximális felhasználószáma technikailag alig mehet valamivel ezer felhasználó fölé. Könnyű megjósolni, hogy a DC-hez hasonló rendszerek még nagy jövő előtt állnak, hiszen megfelelően stabil kapcsolattal, szakértelem nélkül szinte bárki létrehozhat ilyen hálózatot. A magyar felhasználókból következően további előny az anyanyelvi tartalom gazdagsága. A biztonság persze egyáltalán nem garantált, kedvenc magazinunk az Index alig fél éves késéssel le is közölt egy nagy buktát.

A félreértések elkerülése végett: nem a letöltés ellentétes a szerzői jogokkal, hanem a tartalom másokkal történő megosztása, nyilvánosságra hozatala. Persze a fájlcsere lényege, hogy csak úgy tudsz letölteni, ha tőled is tölthetnek.

Érdekes korszak volt a fizetős FTP-k (File Transfer Protocol - file-átviteli protokoll) időszaka, amelyek technológiailag egy régebbi, nehézkesebb, centralizált rendszert alkalmaztak. Ezek jellemzője a rugalmatlanság, könnyű felderíteni és a szolgáltatóval lezáratni, ezért az ilyen FTP-k korszakának is úgy tűnik nemsokára vége, amit az Apollo bezárása is mutat.

Az arcodba nyomják a warezt

Kevesek által ismert, és hihetetlenül hatékony lehetőség a műholdas fájlmegosztás. Egy európai műholdas szolgáltató az EuropeOnline arról vált ismertté, hogy korábban ún. offline letöltést tett lehetővé, amelynek a lényege, hogy betáplálod azt az URL címet a rendszerbe, amit le szeretnél tölteni, majd lekapcsolódva a netről a műholdvevő kártyád segítségével offline módban fix 2 Mbit/sec sebességgel kapod meg a kért letöltést, amelynek a maximális mérete 1 GB lehetett. Mivel minden letöltés egyetlen műholdas adatfolyamban jött le, ezért hamar írtak egy szoftver, amivel nem csak a saját letöltéseidet láthattad, hanem másét is, így minden, a műholdon keresztül lejött szoftvert el lehetett csípni. Nem nehéz kitalálni, hogy ezután ez már egy napi 30-40 GB-ot forgalmazó masszív warezfolyammá alakult. A cég csődje után korlátozták ezt az offline letöltés lehetőséget, max. 1GB forgalom/hó/előfizetőre. A trükkös felhasználók azonban erre is megoldást találtak: szigorú rendszerbe egyesítve a tárterületeket kisebb forgalommal és speciális szoftverrel ugyanúgy folytatódik a fájlmegosztás, így működik pl. a több száz felhasználót tömörítő és havi néhány száz GB-ot forgalmazó német Bitchslapper, amelyben rengeteg warezhez lehet jutni egyszerűen a tárterület közösségi felajánlásával.

Ok-okozat problémája

A warez fő problémáját nem csak a kínálat, hanem a legális lehetőségek hiánya is okozza. A hazai szoftverpiac gyér, drága, és lassú. Amikor a témával foglalkozó honlapokon játékok, vagy filmek megjelenését lehet olvasni, a fórumokban máris megjelennek a kérdések, hogy hol van, honnan lehet letölteni - mivel jó ideig NINCS is más LEHETŐSÉG! A hazai forgalmazók sokszor csak hónapokkal az amerikai megjelenés után tudják behozni a szoftvereket/filmeket az ilyenkor szokásos prémium árakon, amire a piac kis mérete, a verseny hiánya persze csak az egyik magyarázat. A bejelentés után még az Államokban és Európában is ritka hogy azonnal hozzáférhető egy játék a boltokban, a gyártás, szállítás, helyi nyelvű szabálykönyv, használati útmutató gyártása (ha sokszor nem is tartják be, elméletben Magyarországon is kötelező) időt vesz igénybe.

A warezre a felhasználók által egy másik gyakran emlegetett magyarázat a kipróbálás. A kiadók nem minden játékhoz adnak ki demót, és a mai játékok nagytöbbsége egyszerűen gyenge. A kiadók sürgetik a fejlesztőket, és a marketingszempontok figyelembevétele számtalan megjelenésre érdemtelen, használhatatlan szoftvert juttat a boltok polcaira.

A harmadik, itthon különösen érvényes megfontolás az ár. Ennek csökkentésére manapság több módszer is van:

  • Elsőként a Sulinet Express programot említeném - talán nem mindenkinek nyilvánvaló, hogy nemcsak hardvert, hanem számtalan szoftvert is lehet ennek keretében vásárolni. Amennyiben a családban több, az adókedvezményt igénybe venni tudó jogosult van, és elszánjuk magunkat gépünk tisztára mosására, mindenképpen érdemes ezt a lehetőséget is kihasználni.

  • Fontos megemlíteni a régebbi játékok újrakiadását, melyeknél az ár a megjelenéskori töredéke. Számtalan olyan gyűjteményes kiadás is létezik, amelynél a kivitelezés egyszerűen olyan kiváló, hogy egyszerűen nem éri meg letölteni, mivel a korong mellé kapott egyéb extrák sokkal teljesebbé teszik a szoftver/film nyújtotta élményt.

  • Használhatjuk az OEM konstrukciókat (számítógéppel vagy hardverrel együtt vásárolható programok). Ezekhez szükség van a számlára melyen a hardver és a szoftver együtt szerepel, és egyéb eszköz, például a Windows esetében kell egy matrica, a CD és egy EULA kiskönyv. A Windows csak akkor jogtiszta ha a gépedben adott pillanatban a hardware eszköz benne van, a gép házán a matrica megtalálható és be tudod mellé mutatni a számlát. Egy új Nero CD-író program 15.000 Ft körül van, de egy dobozos CD-író, mely ezt a szoftvert is tartalmazza, úgyszintén! Ugyanígy kapható DVD-lejátszók mellé csomagolva a PowerDVD vagy a WinDVD, drágább scannereknél pedig Photoshopra is bukkanhatunk. Tehát új termékek vásárlása esetén mindenképpen érdemes figyelni a mellé adott szoftvercsomagra is.

  • Fontos spórolási lehetőség a freeware szoftver, ilyenekből szinte minden általános célú dolog (fájlmenedzser, képszerkesztés, tűzfalak, médialejátszók, tömörítők stb.) megtalálható.

  • Utoljára a számomra talán leggyengébben hangzó érvet hagytam, miszerint használj Linuxot. Ugyan az UHU és a SUSE teljesen magyar nyelvű megoldást nyújt és szinte minden szoftver megtalálható rá, DVD filmek nézésére, munkára tökéletesen elfogadható, de a néha játszani is kívánó közönség számára nem alternatíva.

    Arra is érdemes figyelni, hogy a fiók mélyén kallódó régen nem használt másolt cuccokat ki kell dobni. Kellemetlen, ha az embert olyanért büntetik meg, amit már régen nem is használ.

    Valószínűleg igaz az az állítás, hogy a warez élt, él és élni fog, de folyamatosan változik mind a tárgya, mind a terjedési/terjesztési módszerek útja. Ez a jövőben is így lesz, gondoljunk csak az EU belépés utáni megváltozó környezetre, a szélessáv további terjedésére és a felvásárolók bizonyára javuló anyagi helyzetére. Amíg régen csupán mp3-ak okozták a jogsértések jelentős részét, addigra ma már eljutottunk a komplett DVD-R filmekig, és a Blue Ray média sincs már messze.

    Kapcsolódó cikkek

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások