Hajsza a vírusírók után

Hajsza a vírusírók után

2003. szeptember 1. 12:34, Hétfő
A Sobig ugyan az első kereskedelmi célból készült féreg, és ez Joe Stewart, a Lurhq hálózatbiztonsági cég kutatója szerint azt is jelzi, hogy számos társa fogja még követni. Stewart végigkövette az eddigi variánsokat, és úgy véli hogy a hatóságoknak kevés esélyük van megtalálni az íróját. "A szerző nagyon jól tudja hogyan kell proxyszervereket használni anonimitása megőrzésére."


Az MS átirányította oldalát
A Sobig.F egy Usenet hírcsoportba küldött pornográf kép mellett tűnt fel először az Easynews.com szolgáltatásán keresztül. A regisztrációhoz felhasznált hitelkártyaszám lopott volt. Az FBI bizakodik mindkét féreg írójának elfogásában, és felkutatásuk érdekében nagy erőket mozgatnak meg. A legmeglepőbb talán, hogy míg korábban a levélférgek megnyitásuk esetén a sztárok képeivel kecsegtetve (pl. Britney Spears, Jennifer Lopez vagy Avril Lavigne esetében), a "szociális tényezőt" is felhasználták a csatolt állomány megnézésére buzdításul, most még erre sem volt szükség a villámgyors terjedéshez.

"A Belbiztonsági Hivatallal, az állami és helyi bűnüldöző szervekkel együtt dolgozunk a Sobig vírus, illetve az MSBlaster féregprogram készítőinek felkutatásán, és elfogásán" - mondta Robert Mueller, az FBI igazgatója. "A legkorszerubb technológiákat, illetve leghatékonyabb kódelemző rendszereket alkalmazzuk annak érdekében, hogy meghatározzuk ezen rosszindulató programok eredetét. Biztos vagyok benne, hogy meg fogjuk találni a bűnösöket" - tette hozzá Mueller.

Az ügynökség eddig csupán néhány vírus íróját fogta el, ha a nyomuk visszavezethető volt a számítógépükig vagy az eset után beszéltek róla. A Melissa írója, David L. Smith egy lopott America Online hozzáférésre szert téve otthoni számítógépén keresztül dolgozott. Az Anna Kournikova vírus szerzője pedig nem is igazán törödött kilétének eltitkolásával, kedvencének rajongói honlapot készített és saját emailjével küldött egyértelmű üzeneteket. Ugyan jelen esetben jóval nehezebb dolguk van a hatóságoknak, de a kárérték is rekordméretű.

A világban mamár számtalan példa van arra, hogy a kitartó nyomozás - a sokak által hitt netes névtelenség ellenére - már többször is eredményre vezetett. Svájcban a Ganda, Izraelben a Goner, a Fülöp-szigeteken az I love you, Olaszországban pedig a Vierika féreg szerzőjét tartóztatták le.

A Sobig.F és az MSBlast.D heteken át tartó garázdálkodása minden eddiginél nagyobb figyelmet irányított a vírusok íróinak indokaira és a biztonság fontosságára. A kaliforniai Computer Economics augusztusban 75 új számítógépvírust regisztrált, az általuk ebben a hónapban okozott károkat pedig 2 milliárd dollárra becsüli. Ez rekordméretű a 2000-es Lovebug óta, melynél főként a termelékenységcsökkenés és rendszervisszaállítás 8 milliárd dollárra rúgott. Példaként említve, az Air Canada 45 repülőgépjáratát késleltette a támadás a jegyfoglalási rendszer lassulása miatt, a CSX Transportation teherszállító cégnél egy teljes napra megállt a munka, és olyan nagy cégek is gondokról számoltak be mint a Lockheed Martin vagy az Amerikai Posta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások