Az Intel titkos 64 bites processzortervei

Az Intel titkos 64 bites processzortervei

2003. december 29. 16:00, Hétfő
A világ elsőszámú chipgyártója a múlt héten megerősítette egy Intel x86-64 processzor létezését, azonban amikor különböző hardver oldalak tisztázni próbálták vele az ügyet, újból tagadta azt. Az Investor’s Business Daily nevű weblap egyik idézete szerint az Intel PR emberei azt mondták, hogy valóban van egy működő x86-64 prototípusuk, azonban csak akkor dobják piacra, ha tényleg szükség lesz rá.

Amikor azonban tisztázni akarták az ügyet, az Intel úgy reagált, miszerint rosszul idézték az alkalmazottjukat, tehát ők nem erősítettek meg semmit. "Ez a jelentés hibás, az Intel se nem erősítette meg, se nem kommentálta egy ilyen x86-64 CPU létezését."

Ez már nem az első eset, amikor egy állítólagos Intel x86-64 CPU-ról szóló információk szivárognak ki, azonban eddig csupán "Intel-közeli" források mondták ezt, most viszont úgytűnik maga az Intel PR embere szólta el magát. Mivel az Intel mostanában nem tudott konkurenciát állítani az AMD Athlon 64 processzorainak, a körülöttük lévő nagy felhajtás, valamint a folyamatosan növekvő piaci részesedés folytán - az Athlon XP processzorok leváltása után - könnyen elérhetik akár a 20 %-os részesedést is, ami már a szoftverfejlesztőket is a 64bitre való optimalizálásra sarkallhatná. Ez természetesen olyan fordulat lenne az ügyben, amelyet a Santa Clara-i székhelyű chipóriás nem nézne jó szemmel, ezért is röppen fel egyre több pletyka a saját megoldásukról.

Az Intel csaknem 10 évnyi munkával dollár milliárdokat ölt bele a saját 64bites EPIC architektúrájának kifejlesztésébe, amely alapjaiban tér el a mai x86-os processzorokétól. Tekintve, hogy ezeknek a 64 bites processzoroknak nagyon speciálisan kihegyezett szoftverekre van szükségük erejük megmutatására, a legtöbb vásárló még mindig vonakodik megvásárlásuktól, hiszen az alkalmazások döntő többsége még 32 bites. Ennek tetejébe az Itanium rendszerek jóval drágábbak is, mint amennyit az egyszeri felhasználó az otthoni számítógépére költene. Ezzel szemben viszont az AMD64-es processzorok olcsók, és 32 bites alkalmazásokban is kitűnő teljesítményre képesek, csakúgy, mint 64 biten, éppen ezért mind több vásárló fog ezekre áttérni az Intel processzorokról.


Az Intel nem szívesen állít belső konkurenciát az Itanium 2-nek, de az AMD nyomására úgytűnik kénytelen lesz

Tekintve, hogy a 32 bites szoftverek az IA64-es processzorokon nem éppen csodálatos teljesítménnyel futnak, és az Intel nem is tervezi az x86 emuláció javítását rajtuk, nem valószínű, hogy a felhasználók 2004-2005 folyamán ráharapnának erre a megoldásra. Az Intel bejelentése szerint a nemsokára megjelenő Prescott Pentium 4 már rendelkezik majd ugyan 64 bites kiterjesztésekkel, azonban eleinte azok le lesznek tiltva, csakúgy, mint kezdetben a HyperThreading technológia. Az Intel menedzserei már régóta gondolkoznak, hogy a Prescottban, vagy a Tejasban is engedélyezzék a 64 bites támogatást (amely egyébként egyátalán nem kompatibilis az AMD megoldásával…), azonban egyelőre nem született hivatalos döntés. Valószínű azonban, hogy addig, amíg az AMD 64 bites processzorai nem jelentenek még jelentős veszélyt az Intel piaci részesedésére, illetve nem terjednek el túl széles körben, nem lesz engedélyezve a 64 bites támogatás a Pentium 4-ekben.

"A Xeon processzorok piaca valóban túl értékes az Intel számára ahhoz, hogy csakúgy átadja az AMD-nek, ennek megfelelően a Deerfield és Fanwood magos processzorok a mai 64 bites architektúra néhány problémájára már megoldást jelentenek majd, azonban amíg a piac át nem áll az újfajta szoftverekre, a mostani Xeonoké marad a feladat, hogy 4GB-nál több memóriát címezzenek meg."

Értesülések szerint az Intel titokzatos Yamhill kódnéven futó fejlesztése sem lesz kompatibilis az AMD jelenlegi x86-64 megoldásával, és az első processzor amiben megjelenik, valószínűleg egy Xeon MP lesz, amely jelenleg a Potomac fejlesztési nevet viseli.

Az Intel tehát jól őrzi a titkait, ami a 64bites stratégiáját illeti, kérdés tehát, hogy egy olcsó IA64 processzort dobnak piacra a desktop számítógépek számára, avagy újfajta high-end IA32 processzoron dolgoznak, amely az AMD-hez hasonló - de nem kompatibilis - 64 bites kiterjesztéseket fog tartalmazni?

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások