Conroe: a jelenlegi Pentium 4 processzorok utódja?

Conroe: a jelenlegi Pentium 4 processzorok utódja?

2004. február 23. 18:33, Hétfő
Az Intel 2-3 éven belül egy olyan újgenerációs asztali számítógépes processzorral fog előrukkolni, mely számos tekintetben a jelenlegi Pentium M chipek utódaiéhoz hasonló architektúrára fog épülni.

A cég tervei szerint a jelenlegi Pentium 4 processzorok esetében használatos NetBurst architektúra szépen lassan ki fog kopni a piacról, és idővel teljesen el is tűnhet. Az Intel legfrissebb ütemtervében felfedezhető egy Merom fejlesztési kódnevet viselő mobil processzor, mely egy a Baniasétól eltérő, teljesen új fejlesztésnek tekinthető architektúrára fog épülni.

Ez az elsősorban hordozható számítógépekben történő felhasználásra szánt újdonság rendkívül alacsony fogyasztással és relatíve magas működési frekvenciával fog rendelkezni. Itt jön be a képbe, a Conroe fejlesztési kódnevű processzor, vagyis a Merom asztali számítógépekbe szánt verziója. A Conroe a Meromnál magasabb órajelen fog üzemelni, azonban fogyasztása és ezzel együtt hőtermelése a lehető legalacsonyabb lesz, vagyis esetében az Intel a minél jobb hatékonyságra helyezi a hangsúlyt.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy az Intel pontosan milyen jövőt szán az előreláthatólag valamikor 2006-ban bemutatkozó Conroe-nak. Míg egyesek úgy vélik, hogy a Conroe rövid időn belül főszerephez fog jutni a Santa Clara-i székhelyű vállalat asztali számítógépes termékcsaládjában és kiszorítja majd a jó öreg NetBurst architektúrájú processzorokat, addig mások szerint a Conroe nem lesz több, mint az egyéb asztali Intel chipek egyszerű alternatívája.

Korábban arról lehetett hallani, hogy az Intel a jelenleg Nehalem kódnevet viselő processzorokkal kívánja leváltani a NetBurst architektúrájú chipeket. Az Intel eredetileg azt tervezte, hogy a Nehalem már 2004 végén meg fog jelenni a kereskedelmi forgalomban, azonban a Prescott tetemes késése miatt több mint valószínű, hogy az első Nehalem processzorok csak 2005-ben, vagy 2006-ban fognak bemutatkozni. Kérdés tehát, hogy az Intel milyen jövőt szán a Conroe-nak, illetve a Nehalemnek.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások