Hackertámadások és az orosz valóság

Hackertámadások és az orosz valóság

2004. június 22. 17:42, Kedd
[Infinit] Érdekes hirdetések jelentek meg a Runeten: a "szolgáltatók" pénzért DDos-támadást kínálnak "ügyfeleiknek". Ráadásul nem ez az egyetlen különös hackertevékenység Oroszországban.

A Vedomosztyi c. lap tudósítója a következő szövegű reklámlevelet kapta a napokban: "Örömmel tudatjuk, hogy beindítottuk weboldalak blokkolására irányuló minőségi szolgáltatásunkat; kívánságára bármely szájt ellen ún. DDoS-támadást indítunk." A DDoS-támadás több száz, esetleg ezer feltört számítógép igénybevételével történik, amelyekről egy időben küldenek kéréseket a megbénítandó szerverre, amely rendszerint nem bírja ki a terhelést, és leáll.

60-150 dolláros áron kínálják nyilvánosan a szolgáltatást, attól függően, hogy mely oldalak elérését kell lehetetlenné tenni. Természetesen vannak "kiemelt célpontok" is: a Microsoft webkikötőjének egy héten át tartó támadásáért 80 ezer dollárt kell fizetni, ám - a hackerek és a Vedomosztyi újságírója közt folytatott levelezésből kiderül, hogy - az orosz elnök szájtjának feltörése "csak" heti 1000 dollárjába kerül a megrendelőnek. (Először 2000 dollárért vállalták a támadást, később levitték az összeget 1000 dollárra). A hacker a tudósítónak még az elégedett ügyfelekről is beszámolt, akiknek a szolgáltatás igénybevételével sikerült borsot törniük piaci ellenfeleik orra alá.

A Belügyminisztérium szakértője az esettel kapcsolatban úgy nyilatkozott a Vedomosztyinak, hogy ez a fajta szolgáltatás - egyszerűen szólva - csalás. Igénybevételéért ráadásul előre kell fizetni, semmilyen garancia nincs arra, hogy a támadást végre is hajtják. A szakember ugyanakkor hozzátette, hogy minden bizonnyal így is akadnak megrendelők. DDoS-támadásért egyébként még senkit nem ítéltek el Oroszországban, azonban a támadással való zsarolás miatt már többeknek is felelniük kellett.

Van, aki nem veszi igénybe ezt a szolgáltatást, ehelyett maga kísérli meg a konkurenciával való elektronikus leszámolást. Így történt ez az elmúlt héten is, amikor is az "Uralszkij rabocsij" (Uráli munkás) elnevezésű nyomda rendszerébe hatoltak be illetéktelenek. A hackerek az elektronikus levelezésre használt porton keresztül törtek be a hálózatba, és bár az adatok eltulajdonítását a nyomda munkatársainak sikerült megakadályozniuk, a rendszerben okozott kár így is megközelíti a 80 ezer rubelt.

Míg az amerikai filmekben a hackerek, ill. crackerek rendszerint a NASA vagy éppen a Pentagon rendszereit ostromolják, láthatjuk, hogy a(z orosz) valóság kissé más. Pedig nem is a nyomdászok esete a leginkább elszomorító; sokkal "kelet-európaibb" az a hír, amely szerint egy fiatal pénztáros, a "Magnyit" szupermarket alkalmazottja 500-1000 rubelenként fosztotta ki az őt alkalmazó üzlet kasszáit.

A 23 éves fiatalembernek egy évvel ezelőtt sikerült feltörnie a belső hálózat jelszavait, és hónapokon keresztül a napi zárás után kiemelt magának alkalmanként 500-1000 rubelt. Az idén májusban megtartott revízió során azonban fény derült a hiányra. A szupermarket-hálózat rendszergazdái bevonásával végzett belső vizsgálat során sikerült kinyomozni, hogy a hiány a fiatal pénztárosnak köszönhető, akire így 300 havi minimálbérnek megfelelő összeggel felérő bírságot vagy két év szabadságvesztést is kiróhatnak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások