Elektronikus együttműködés az EU parlamentek között

Elektronikus együttműködés az EU parlamentek között

2004. július 3. 20:54, Szombat
[Magyarorszag.hu] Az EU-tagállamok parlamentjei közötti elektronikus együttműködési fórum kialakítására tett javaslatot Hágában az Országgyűlés elnöke. Szili Katalin a parlamentek elnökeinek konferenciáján elhangzott felszólalásában vázolta a javaslatot, amely az úgynevezett szubszidiaritás elvének érvényesülésével és a nemzeti parlamentek ebben játszott szerepével kapcsolatos.

A szubszidiaritás az uniós döntéshozatali mechanizmusok működésének egyik alapelve, amely szerint a döntéseket mindig az érintettekhez legközelebbi szinten kell meghozni, s uniós szintű fellépésre csak akkor van szükség, ha az adott probléma másként nem vagy nem elég hatékonyan oldható meg.

A hágai konferencia annak megvitatásával kezdődött, hogyan járulhatnak hozzá a nemzeti parlamentek ennek az elvnek a hatékonyabb érvényesítéséhez. Lehetőségeiket az EU nemrég elfogadott alkotmányos szerződése bővíti ki. A szerződés egyik rendelkezése szerint az uniós szintű jogszabályok tervezeteit a nemzeti parlamenteknek is véleményezniük kell abból a szempontból, eleget tesznek-e a szubszidiaritás követelményének. Ha a törvényhozások legalább egyharmada úgy ítéli meg, hogy nem, akkor a tervezetet az Európai Bizottságnak felül kell vizsgálnia. Ez a mechanizmus egyfajta korai figyelmeztetőrendszerként működne.

Felszólalásában Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke megállapította, hogy a nemzeti parlamenteknek a döntéshozatalban való hatékonyabb részvétele elképzelhetetlen szorosabb együttműködés nélkül, ami viszont csak folyamatos kapcsolattartással valósulhat meg. Ennek központi elemeként egy olyan elektronikus együttműködési fórumot javasolt, ahová minden nemzeti parlament betöltené a többiekkel megismertetni kívánt dokumentumokat, lehetőséget teremtve ezzel az előzetes véleménycserére.

"A magyar Országgyűlés álláspontja szerint kiváló megoldás a korai figyelmeztetőrendszer működését segítő táblázatos modell, amelyet a holland parlament dolgozott ki. Ennek segítségével nyomon lehetne követni, hogy a bizottság egy adott javaslatának a vizsgálata hol tart az egyes nemzeti parlamentekben, és hogy mely parlamentek tartják aggályosnak a javaslatot a szubszidiaritás szempontjából" - állapította meg az Országgyűlés elnöke. Hozzátette, hogy magyar részről melegen támogatják a modell tesztüzemmódjának kialakítását és kipróbálását.

Úgy vélekedett, hogy bármilyen formában valósul is meg az információcsere, mindenképpen kívánatos lenne, hogy a parlamentek jelöljenek ki úgynevezett nemzeti EU kapcsolattartási pontokat. Ezek egyrészt azért lennének felelősek, hogy az adott parlamentre vonatkozó legfrissebb információkat mindig betöltsék az elektronikus fórumra, másrészt választ tudnak adni más parlamentek kérdéseire.

"Szerencsés lenne, ha mind a 25 tagállam parlamentjében mielőbb kijelölnének egy ilyen kapcsolattartási pontot, amely lehetne a parlamentek valamely szervezeti egysége, de akár egy személy is. A lényeg az, hogy az információ továbbítása minden esetben e pontokon keresztül történjen, elkerülve ezzel a párhuzamosságokat és az információ elkallódását egyaránt" - mondta Szili Katalin.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások