Hackerek tesztelik majd a választási szavazórendszereket?

Hackerek tesztelik majd a választási szavazórendszereket?

2004. augusztus 4. 12:57, Szerda
Rebecca Mercuri kutatónő felhívásában arra kérte a szakembereket, hogy - manipulációs lehetőségek után kutatva - teszteljék le az amerikai számítógépes választási rendszereket.

Meglepő felhívást intézett a hackerekhez az elektronikus választási rendszerek egyik legnagyobb kritikusának számító hölgy. Mint ismeretes, az Egyesült Államokban az év vége előtt elnökválasztást tartanak és több tízmillió amerikai állampolgár fog számítógépen keresztül szavazni. A hölgy a meglepő felhívását egy Las Vegasban zajló nemzetközi információ-technológiai konferencián tette. Mint elmondta: arra kéri a hackereket, hogy vizsgálják meg a választásokon alkalmazott szoftvereket, amelyek egyébként a VoteHere nevű fejlesztőcég termékei és amelyek már az interneten is megtekinthetők.


Érintőképernyős terminálok a szavazófülkékben

Rebecca Mercuri elmondása szerint azért ragadtatta magát erre a tettre, mert megelégelte, hogy a választási bizottságok mindig azt ismétlik: semmi fennakadás nem volt, miközben az újságok és az elektronikus médiumokban minden választás után csak azt lehetett hallani, hogy mennyi probléma és gond volt a rendszerekkel. A hölgy elismerte, hogy a felhívása válasz akar lenni Michael Shamos-nak, a Carnegie Mellon Egyetem kutatójának a bejelentésére, aki minden olyan hackernek 10 ezer dollárt ígért, aki észrevétlenül be tud jutni egy választási rendszerbe. A kutatónő szerint ez már csak azért is lehetetlen, mert egy választási számítógépes rendszer feltörése bűncselekménynek számít, még akkor is, ha éppen nincsenek választások.


Shamos azonban úgy véli, bárki be tud törni bárhová. Mint mondta, ő is be tud törni egy bankba, a kérdés a szakember szerint csak az, hogy mikor veszik-e, hogy hiányzik némi pénz. Persze egyáltalán nem mindegy, hogy a furcsa "verseny" termékeny táptalajra talál-e a hackerek körében, ugyanis idén november 2-án kereken 50 millió amerikai állampolgár fogja elektronikus úton leadni a szavazatát. A hagyományos módon, papíron leadott szavazatok száma pedig 55 millió lesz.

A választási rendszerek feltörésével egy könyv is foglalkozik, The Mezonic Agenda: Hacking the Precidency". A könyvhöz tartozik egy hackerprogram is, amelyet már be is mutattak a Black-Hat nevű hacker-konferencián. A mű ingyen letölthető az internetről is. Andrew Williams, a Syngress Publishing kiadó vezetője szerint a könyvvel csupán fel akarták kelteni az embereke érdeklődését a szavazórendszerek iránt. A szakember úgy véli: minden rendszert fel lehet törni, így nem érti, miért gondolják sokan azt, hogy pont ez a rendszer lenne a kivétel.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások