Mimas, a Halálcsillag hasonmása

Mimas, a Halálcsillag hasonmása

2004. szeptember 10. 12:40, Péntek
A Szaturnusz holdja, a Mimas akár távolról, akár közelről nézzük, meglepő hasonlóságokat mutat a Star Wars képzeletbeli Halálcsillagával, bár az egyedi felszíni elemek az égitest viharos múltjának köszönhetően alakultak ki.

A magányos Mimasról remek kilátás nyílna az óriásbolygó ragyogó gyűrűire. A legkülső, keskeny F gyűrű is látható a 398 kilométer széles holdról. A felvétel augusztus 15-én készült 8,8 millió kilométeres távolságra a Szaturnusztól a látható vörös fényre érzékeny szűrő alkalmazásával. A nagy felvételen egy pixel 53 kilométernek felel meg. A kontrasztot a jobb láthatóság érdekében némileg megnövelte a NASA képfeldolgozó csapata. A kis képet uraló hatalmas Herschel kráter körülbelül 130 kilométer széles és 10 kilométer mély. A Grand Canyonnál is mélyebb Herschel közel az egyharmadát szeli át a parányi hold átmérőjének. A Herschel középpontjában látható hegy nagyjából a Mount Everest magasságait ostromolja.


Bár a jeges égitest meglepő hasonlóságot mutat George Lucas 1977-es filmjének Halálcsillagával, a kis sűrűségű hold azonban sokkal inkább szánalmat, mint félelmet keltő. Katasztrófájának napján jóval közelebb volt a pusztuláshoz, mint sem egy bolygóméretű pusztításhoz. A krátert előidéző becsapódás valószínűleg igen közel sodorhatta a holdat a teljes megsemmisüléshez. A Mimas ellentétes oldalán is láthatók roncsolódási nyomok, ami arra utal, hogy a becsapódás kis híján kettészakította a holdat.


A kis fehér pötty a Mimas, jobbra a Szaturnusz gyűrűi

A Szaturnusznak jelenleg 33 ismert holdja van. A Cassini kilövése óta 13 új holdat fedeztek fel a földi távcsövekkel, illetve a Cassini is talált kettőt pályára állása óta. A Mimas sűrűsége kicsi, feltehetően főként jégből áll. Mivel hőmérséklete ennek megfelelően rendkívül alacsony, körülbelül -200 Celsius-fok, a becsapódás nem sokkal a hold kialakulásának időpontja utánra tehető.

A Mimas egy mitológiai titánról kapta a nevét, aki Herkules áldozataként végezte. A holdat 1789-ben fedezte fel William Herschel, aki után a hatalmas krátert a nevét kapta. Az egyik jelentős rést a Szaturnusz gyűrűin, az úgynevezett Cassini-rést pont a Mimas okozta, így egy rezonancia helyzet jött létre a Szaturnusz porudvara és a kis hold keringési fázisai között.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások