2004. szeptember 23. 23:04, Csütörtök
2007-től Németországban rádió- és televíziódíjat kell fizetni mindenkinek, aki egy internetre csatlakozni tudó PC-vel rendelkezik, tehát a rádió- és televízióműsorokat az interneten keresztül hallgatni vagy nézni tudja.
A kiszivárgott információk szerint erről döntöttek előzetes megbeszélésükön a német szövetségi tartományok képviselői. A sajtóértesüléseket később megerősítette a rheinland-pfalzi kancelláriahivatal is. A rendelet lényege, hogy az a felhasználó vagy cég, amely internetképes számítógéppel rendelkezik, köteles lesz kifizetni a rádió- és televíziódíjat akkor is, ha nincs tévéje vagy rádiója. Eddig csak a televízió- és a rádiókészülékeket, illetve a tunerkártyával rendelkező számítógépeket kellett a felhasználóknak és a vállalatoknak bejelenteniük. Az új szabályozás értelmében már a mobiltelefon-tulajdonosok is kötelesek lesznek kifizetni a díjat, ha a készülékük rádióhallgatásra alkalmas.
Az új rendelet híre már most óriási felháborodást váltott ki. Hans-Dieter Drewitz, a rheinland-pfalzi szövetségi tartomány rádióreferense azonban elmondta, hogy a tartományok vezetői egyhangúlag egyeztek meg az új jogszabály bevezetésében, visszatáncolni nem fognak. A cégek számára ugyanakkor könnyítést jelent, hogy eddig minden televízió- és rádiókészülék után külön-külön fizetni kellett a díjat, ezentúl azonban majd székhelyenként csak egy után kell járulékot fizetni. Jelenleg a rádió- és televíziódíj 16 euró 15 cent, azonban Edmund Stoiber bajor és Kurt Beck, rheinland-pfalzi miniszterelnökök - utóbbi mellesleg a német szövetségi parlament hírközlési bizottságának elnöke is - közösen azt javasolták a testületnek, hogy a díjat 2005. április elsejétől emeljék fel 17,01 euróra.
Abban biztos az ARD és a ZDF, hogy az eddigieknél jóval nagyobb összeg folyik majd be a tv- és rádiódíjakból. Tavaly a 40 millió fizetésre kötelezett állampolgár összesen 66,79 milliárd eurót fizetett be. Azt azonban sokan kétségbe vonják, hogy az internetképes számítógépek tulajdonosainak díjfizetésre kötelezésével a befolyó összegek jelentős mértékben növekednének.
A rendelet kibővítése óriási feladatokat ró majd a bevételek befizetését ellenőrző GEZ-központra és annak 900 munkatársára is. A számítógépes rádió- és televíziódíj bevezetése ellen nemrég felemelte a szavát az Európa Parlament egyesített néppárti frakciójának médiapolitikai szóvivője, Ruth Hieronymi is. Szerinte ez a díj ellentétes az európai jogrenddel, ráadásul az európai jogban kizárólag az analóg adások díjazása szerepel, a digitálisoké nem.
A rendelet kibővítése ellen tehát minden bizonnyal most is nagy tiltakozásokra lehet majd számítani, főleg az előzmények ismeretében. Korábban, két évvel ezelőtt ugyanis Németországban már megpróbálták a díjat bevezetni, ám akkor a lakosság és a civil szervezetek ellenállása miatt meghiúsult a dolog. S valljuk be ezen nincs mit csodálkozni, hiszen maga az ötlet elég abszurd...