SSE 3 támogatás az ikermagos Opteronokban

SSE 3 támogatás az ikermagos Opteronokban

2004. október 7. 11:12, Csütörtök
Az AMD a Microprocessor Forumon jelentette be, hogy az ikermagos AMD64 processzorok kivétel nélkül támogatni fogják az Intel által kidolgozott SSE 3 utasításkészletet.

Az SSE 3 utasításkészlet februárban debütált a Prescott magos Pentium 4 processzorokban, amelyek már 90 nanométeres technológiával készülnek. Az AMD eddig megjelent 64 bites processzorai "mindössze" a Streaming SIMD kiterjesztést, valamint az SSE korábbi verzióját ismerik, de a jelek szerint a processzorgyártó tartani kívánja a lépést az Intellel - a bejelentés szerint ugyanakkor összesen tíz SSE 3 utasítás kerül az új Opteronokba. A cég szóvivője kizárólag az ikermagos Opteronokról beszélt, de egyes elemzők szerint az SSE 3 már a hamarosan megjelenő első 90 nanométeres Opteronokban megjelenhet, hiszen az ikermagos megoldás is erre a processzorra épül.

A prezentációban ígéretek mellett konkrét adatok is elhangoztak, és a cég szóvivője elárulta, hogy a 2005 közepén megjelenő ikermagos chip összesen 205 millió tranzisztort foglal magában, és a 90 nanométeres gyártástechnológiának köszönhetően a processzor mérete nem haladja majd meg a jelenleg kapható Opteronokét. Hozzátette, hogy a chip a Socket 940 foglalatba illeszkedik, és fogyasztása az alacsonyabb órajelnek köszönhetően extrém esetekben sem haladja meg a 95 Wattot.

Az előadásban elhangzott, hogy mindkét processzormag 1 MB-os másodszintű gyorsítótárat foglal magában, a memóriakezelésről pedig a kétcsatornás, 128 bites DDR SDRAM vezérlő gondoskodik. A szimmetrikus üzemmód révén az operációs rendszer külön processzorként kezeli majd a két magot - az egyelőre nem világos, hogy a chip támogatja-e az aszinkron üzemmódot, amely lehetővé tenné, hogy a két mag külön operációs rendszert futtasson egy időben. A válasszal nem késlekedhet sokáig az AMD, hiszen a Freescale (a Motorola hajdani részlege) már korábban leszögezte, hogy az általuk fejlesztett PowerPC e600 alapú ikermagos processzor támogatni fogja az aszinkron üzemmódot, és minden bizonnyal az Intel sem hagyja majd ki a kínálkozó lehetőséget.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások