Közös MPAA-RIAA beadvány p2p-ügyben az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt

Közös MPAA-RIAA beadvány p2p-ügyben az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt

2004. október 9. 14:32, Szombat
A hollywoodi filmstúdiók és a zenekiadó cégek együtt fordultak az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságához abban a reményben, hogy megváltoztathatják a p2p-hálózatokat nemrég legálisnak minősítő ítéleteket.

Ezek a közelmúltban megszületett döntések jelentős visszalépést jelentenek a szórakoztatóipari vállalatoknak, amelyek évek óta rendületlen buzgalommal igyekeznek elfojtani a jogvédett tartalmak illegális terjesztését. Az Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA), valamint az Amerikai Hanglemezkiadók Szövetségének (RIAA) közös petíciója szerint az alsóbb fokon meghozott bírósági döntések aláássák a jogvédett termékek értékét, és a kalózmásolatok további terjesztésére buzdítanak.

"A jelenlegi ügy a legfontosabb az összes szerzői joggal kapcsolatos per közül. A bíróság döntése és indoklása nagyban befolyásolja majd a szerzői joggal védett tartalmak megítélését, és általában vett jelentőségét" - áll a két szövetség beadványában. A korábbi ügyekben a kiadók megpróbálták a fájlcserélgető hálózatokat felelőssé tenni, ami a Napster ellen bevált, és a cég kénytelen volt jelentős mértékben átformálni tevékenységét.

A Grokster és a StreamCast Networks esetében azonban nem vált be ez a taktika, és a bíróság kimondta, hogy a fájlcserélgető hálózatok nem vonhatók felelősségre a felhasználók cselekedetei miatt. A bíróság akkor a videomagnókat és cd-írókat gyártó vállalatokhoz hasonlította a hálózatokat működtető cégeket, amelyek szintén nem felelősek a vásárlók tevékenységéért. A kiadók szerint a döntés ellentmond az Aimster ellen korábban meghozott ítélettel, amely kimondta, hogy a vállalat felelős a felhasználók tetteiért, ezért meg kell szüntetnie a hálózatot.

A beadványban foglaltak szerint a fájlcserélgető cégeknek figyelniük kell arra, hogy ne segítsék elő a kalózmásolatok terjedését, és felelősséget kell vállalniuk a felhasználókért. "Ezen vállalatok nyíltan arra alapozzák tevékenységüket, hogy elkerüljék a felelősségre vonást, miközben jól tudják, hogy a megosztott tartalmak 90 százaléka illegális" - jelentette ki Dan Glickman, a MPAA vezérigazgatója. "Most a Legfelsőbb Bíróságon a sor, hogy átvizsgálja e vállalatok tevékenységét, amely egyértelműen a szerzői jogok megsértésén alapul."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások