Egyre sikeresebb a katasztrófák számítógépes szimulálása

Egyre sikeresebb a katasztrófák számítógépes szimulálása

2004. október 21. 00:38, Csütörtök
A világon napjainkban számos kutatócsoport dolgozik olyan szimulációs projekteken, amelyeknek a célja a természeti katasztrófák kialakulásának és lefolyásának a modellezése, hogy ezek a folyamatok megérthetőek és előrejelezhetőek legyenek.

A kutatók között jelentős számú osztrák szakember van, akiknek a munkáját már eddig is számos elismeréssel illették. A Bécsi Virtuális Valóság és Megjelenítés Kutatóközpont (VRVis) munkatársai például legutóbb az Isabell nevű hurrikán mozgásának és viselkedésének szimulációjáért az első helyet szerezték meg egy egyesült államokbeli nemzetközi konferencián. A forgószelek számítógépes megjelenítésére kiírt versenyt az évről-évre megrendezett IEEE Visualization Conference szervezői hirdették meg.


Hurrikán a valóságban

A verseny célja az volt, hogy a kutatók egy forgószél számos lehetséges viselkedési és fejlődési irányát úgy mutassák be, hogy az bárki számára könnyen érthető és követhető legyen. A vihar szimulációs adatai képezték a projekt alapját. Az első helyezést elért osztrák csapat tagjainak sikerült a lehető legélethűbben ábrázolniuk egy vihar kifejlődését, különös tekintettel az áramlási irányaira, a sebességére, a hőmérsékletére, a nyomásértékekre és a geográfiai kiterjedésére. Aminek köszönhetően végül az elkészült szimuláció első helyezést ért el, az nem más, mint hogy az egész program elfér és futtatható egy hagyományos számítógépen és az összes információ ráfér egy 60 GB-os merevlemezre. Az érdeklődőknek lehetősége nyílt arra is, hogy a szimulációnak köszönhetően egy virtuális sétát tehessenek a vihar belsejébe.

A Grazi Műszaki Egyetem kutatóinak mindeközben sikerült elkészíteniük egy olyan szimulációs programot, amely képes többek között alagúttüzek modellezésére. A szoftver megalkotására a Virtualfires vagyis Virtuális tüzek nevű európai uniós projekt keretében került sor. Az osztrák egyetem a projekt koordinálását végezte, míg a többi nyolc, európai uniós országból származó partner főleg a gyakorlati megvalósításon fáradozott. A programot az Európai Unió kétmillió euróval támogatta, míg a stockholmi Királyi Műszaki Főiskola Európa egyik leggyorsabb számítógépét bocsátotta a kutatók rendelkezésére.

Klikk ide! Klikk ide!
És a számítógép képernyőjén - klikk a képekre a nagyobb változathoz

Gernot Beer projektkoordinátor szerint a szimuláció megtekintőjének könnyen az az érzése támad, hogy ő is ott van az alagútban. A program élethűen képes visszaadni egy alagúttűz esetén lejátszódó folyamatokat, így például a tűz és a füst terjedését, a hőmérséklet-emelkedést, a nyomáscsökkenést.

A szakemberek két prototípust fejlesztettek ki. Az egyik alkalmazásban - amely egy átlagos PC-n is futtatható - a felhasználó képes mozogni a virtuális térben, ám nem tud változtatni a környezeten. A másik programban már lehetőség van arra, hogy például be- vagy kikapcsoljuk az alagút szellőzőrendszerét és mi irányítsuk a tűzoltó-berendezéseket. Ennek a prototípusnak a működésre bírásához azonban már egy "szuperkomputer" kell. A virtuális tér megjelenítése kivetítőkön keresztül akár hat falra is lehetséges, így valóban élethű élményt nyújt a szimulátor.

Kapcsolodó letöltés:
  • Egy hurrikán elemzése a SimVis rendszerrel (640x480, 20 MB, DivX formátum)

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások