Elektronikus szavazás: álom vagy rémálom?

Elektronikus szavazás: álom vagy rémálom?

2004. november 1. 01:48, Hétfő
Az elmúlt hónapokban a szakértők két új módszert dolgoztak ki a korábbi problémák és aggályok elhárítása érdekében. Az egyik módszer értelmében az elektronikus szavazat mellett a szavazók egy hagyományos papír ívet is kitöltenének, hogy biztosítva legyen a szavazás pontos végkimenetele, míg a másik eljárás két kódolt blokkot készítene, amelyek kizárólag együtt számítanak érvényes szavazatnak. A szakemberek emellett új, összetett titkosítási eljárásokon dolgoznak, és igyekeznek fejleszteni a rendszer védelmét.

A mostani helyzetet bonyolítja, hogy egy amerikai bíróság úgy döntött, hogy az elektronikus választási és szavazórendszerek eredményeit nem kell papíron is megjeleníteni ahhoz, hogy azok hitelesek legyenek. Mindez azt jelenti, hogy egyre erősebbek azok az aggodalmak, amelyek szerint hasonló káosz alakulhat ki, mint a négy esztendővel ezelőtti elnökválasztásokon. A jelenlegi vita tárgyát azok az elektronikus választási rendszerek képezik, amelyeket Florida 15 kerületében állítanak fel és amelyeket érintőképernyőkkel látnak el. A kritikusok szerint ez mind szép és jó, ám a szavazópolgároknak számos nehézséggel kell majd szembenézniük, és a számítógépes szakemberek úgy vélik erősen megkérdőjelezhető, hogy az így leadott szavazatokat adott esetben újra lehetne-e számolni.


A technikai segítség sokaknak elengedhetetlen

David Niven kutató, az Atlantic Egyetem munkatársa könnyen elképzelhetőnek tartja például, hogy az emberek haragja azok ellen fordul majd, akik ezeknek a választási rendszereknek a beszerzése mellett döntöttek. Ezen kívül előfordulhat az is, hogy a gépek például nem regisztrálják majd valakinek a szavazatát, a kinyomtatott eredmények hiányában pedig az adott polgár soha nem fogja megtudni, hogy az ő voksa tényleg számított-e.

Jeb Bush, Florida kormányzója szerint azonban aggodalomra semmi oka választóknak, az érintőképernyős rendszerek ugyanolyan megbízhatóak, mint a hagyományos társaik. A gépeket kritizálókat "összeesküvés-elmélet gyártóknak" titulálta és szerinte ezek az emberek elveszítették a józan ítélőképességüket. Az ACLU nevű polgári jogi szervezet és más civil szerveződések ugyanakkor azzal vádolták meg Florida államot, hogy az új rendszerek segítségével akarják majd megszépíteni a választási eredményeket.

A beadványnak október 15-én egy helyi bíróság helyt adott és emiatt a rendszerek fejlesztőinek egy új szoftvert kellett feltelepíteniük ezekre a készülékekre, amelyekkel ellenőrizhető, hogy valóban korrekt módon regisztrálta-e a rendszer a leadott szavazatokat. A floridai állampolgárok azonban ennek ellenére meglehetősen szkeptikusak és bizalmatlanok. Megnyugvást alighanem az jelenthet csak, amennyiben ezúttal nem néhány (száz vagy ezer) szavazaton múlik, hogy ki lesz az Egyesült Államok elnöke.

Az elektronikus rendszert elfogadó államoknak leg­ké­sőbb november 2-ig le kell cserélniük a régi gépeket, bár némi prob­lé­mát jelent, hogy a legújabb technológia még nem iga­zán elér­he­tő, és megjelenése csak november közepén vár­ha­tó. A legtöbb államba azonban már idejében meg­ér­kez­tek az érintőképernyős terminálok, így csak a rendszer frissí­té­sét kell majd el­vé­gez­ni az új tech­no­lógia megjelenésekor.

Bár az elektronikus szavazás rendszere még mindig nem kiforrott, egyes országokban már szintén bemutatkozott az új rendszer. Írországban például már az internetes voksokat is elfogadták a 2004-es Európa Parlament választásain, míg Magyarország egyelőre csak a külképviseleteken vezette be az elektronikus szavazás rendszerét. Szakértők szerint a kedvező tapasztalatok után más EU-tagországok is bevezethetik az elektronikus szavazást, de könnyen előfordulhat, hogy egy jó ideig még papír íveket is ki kell majd töltenünk a rendszer ellenőrzése érdekében.

Optimista vélemények szerint itthon legkorábban a 2006-os országgyűlési választásokon debütálhat az új rendszer, de addig még rengeteg jogi és technikai akadályt kell leküzdeniük a magyar politikusoknak és szakembereknek, ami - látva az állampolgárok külföldi szavazása körüli bonyodalmakat - biztosan évekig fog tartani.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások