Az Intel leáll a 130 nanométeres Pentiumok gyártásával

Az Intel leáll a 130 nanométeres Pentiumok gyártásával

2004. november 20. 17:59, Szombat
A processzorgyártó szóvivője bejelentette, hogy a vállalat nem folytatja a 130 nanométeres asztali Pentium 4 processzorok gyártását, és rövid időn belül végleg átállnak a 90 nanométeres technológia alkalmazására.

A vállalat egyben közzétette azon termékek listáját, amelyek gyártását 2005. június 17-én beszüntetik - a listán többek között megtalálható a 2,8 GHz-es, a 3 GHz-es, a 3,2 GHz-es, valamint a 3,4 GHz-es Pentium 4 processzor, amely 800 MHz-es rendszerbuszt (PSB) és 512 KB másodszintű gyorsítótárat foglal magában. Ezen processzorok kivétel nélkül a Socket 478 foglalatba illeszkednek, és napjainkban is jelentős részt hasítanak ki az Intel forgalmából. A vállalat ezzel egy időben körlevélben tájékoztatta partnereit, hogy az első negyedévtől már csak korlátozott számú rendelést vesznek fel a szóban forgó processzorokra.


A bejelentés némi meglepetést keltett, hiszen a vállalat korábban csak a 2,4 GHz-es, valamint a 2,6 GHz-es Pentium 4 processzorok gyártását akarta leállítani - most azonban úgy tűnik, hogy az átállás érdekében az Intel feláldozza az összes 130 nanométeres asztali processzorát. A 90 nanométeres chipek ugyanakkor még mindig újdonságnak számítanak, hiszen csak az idei évben jelentek meg nagy számban a piacon, és az átállás előre nem látott problémákat okozott.

Bár a csökkentett csíkszélességgel készülő processzorok némileg olcsóbbak, de a gyártósorok átállítása jókora költségeket ró a gyártóra, amelyet csak kevés vállalat engedhet meg magának. Az Intel április végén érte el a heti egymillió darabot, de a termelést azóta is folyamatosan növelik, hogy elérjék az útitervben előirányzott darabszámot. A végső cél a 130 nanométeres processzorok kiváltása, ez azonban csak 2005 nyarára válhat valósággá.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások