Az előrejelző rendszerek hiánya okozta a délkelet-ázsiai katasztrófát

Az előrejelző rendszerek hiánya okozta a délkelet-ázsiai katasztrófát

2004. december 27. 13:49, Hétfő
A Los Angelesben lévő Csendes-óceáni Szökőárfigyelő Központ (Pacific Tsunami Warning Center) közleménye szerint az amerikai szakemberek idejében észlelték a földrengést, de megfelelő kapcsolatok hiányában nem tudták értesíteni az érintett országok lakosságát.

Az amerikai központ vezetője a szükséges előrejelző- és riasztó rendszerek hiányának tulajdonítja a hatalmas katasztrófát, és hangsúlyozta, hogy ezen rendszerek megléte esetén a lakosság nagy részét még az árhullámok megérkezése előtt ki tudták volna telepíteni. Charles McCreery, a honolului Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet (National Oceanic and Atmospheric Administration) igazgatója ezzel egy időben elmondta, hogy a térségben nincsenek az amerikaihoz hasonló előrejelző rendszerek, mivel a mostanihoz hasonló rendkívül erős földrengések csak nagyon ritkán, körülbelül hétszázévente fordulnak elő.


A tengeralatti földrengés okozta szőkőár mindent elsöpört a parton

"Mindent megpróbáltunk, de őszintén szólva nem rendelkezünk megfelelő kapcsolattal ezen országokban" - jelentette ki McCreery. Elmondása szerint percekkel a földrengés észlelése után felvették a kapcsolatot ausztrál kollégáikkal, illetve különböző haditengerészeti tisztviselőkkel és egyes amerikai nagykövetségekkel, majd végül a külügyminisztériummal. Mindezek ellenére nem tudták értesíteni az érintett területek lakosságát, és a térségben egyik ország sem rendelkezik az ehhez szükséges előrejelző és riasztórendszerrel.
A megfelelő rendszerek hiányában az amerikai szakemberek sem jutottak hozzá pontosabb információkhoz, így tehetetlenül várták a katasztrófa bekövetkeztét. Az Egyesült Államok ugyan kiépítette saját figyelő központjait a nyugati parton, Hawaii szigetén, és Alaszkában, de ezek egyike sem követi figyelemmel az Indiai-óceán térségét.




A halálos áldozatok száma már 20 000 felett jár

Waverly Person, a Nemzeti Földrengés Információs Központ (NEIC) szakembere az újságírók kérdésére válaszolva kijelentette, hogy az ázsiai kormányzatoknak ki kell építenie a szükséges számítógépes központokat, és megfelelő instrukciókkal kell ellátnia a lakosságot, hogy egy újabb földrengés esetén minél előbb kiüríthessék a veszélyeztetett területeket.

Elmondása szerint egy tengeralatti földrengés esetén általában húsz perctől két óráig terjedő időszak áll a hatóságok rendelkezésére, hogy legalább a minimális intézkedéseket megtegyék. "Az árhullám mintegy másfél óra alatt érte el Srí Lanka szigetét, és körülbelül egy óra alatt ért Thaiföld és Malajzia nyugati partjaihoz" - jelentette ki Person. "A szárazföldön tartózkodva 15 perc áltatában elegendő, hogy aránylag biztonságos helyre érjünk."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások