Harcoljunk a vírusokkal 2005-ben is

Harcoljunk a vírusokkal 2005-ben is

2005. január 24. 02:20, Hétfő


Karácsony után számos otthon lett gazdagabb egy új számítógéppel, sokan fizettek elő szélessávú vagy telefonos internetre, viszont arra talán nem számított senki, hogy ezeken kívül számos más kis jövevénnyel is gazdagodott a család. A figyelmetlen számítógép felhasználó otthont adhat megannyi vírusnak, trójai programnak és ezek ezernyi rokonának. Lássuk, hogyan tud bárki szaktudás nélkül is küzdeni ellenük. A cikk során a teljesség igénye nélkül arra próbálok majd válaszokat adni, hogy az átlagos felhasználó hogyan védekezhet sikeresen a rá leselkedő online veszélyek ellen. Nem térek ki a nem Windows felületekre, illetve a programok között főleg ingyenesen elérhető szoftvereket ajánlok.

Veszélyek és kártevők

Manapság a legtöbb kárt a vírusok, az úgynevezett spamek, azaz kéretlen levelek, trójai programok és az adware/spyware programok okozzák, vagyis olyan titokban gépünkre települő programok, melyek reklámokkal árasztanak el minket vagy adatokat szolgáltatnak ki rólunk. Általában csak kellemetlenséget okoznak, de adott esetben működésképtelenné tehetik gépünket, vagy lehetetlenné teszik böngészésünket.

Vírusok

Korábban jóval pusztítóbb vírusok riogatták a számítógép-felhasználókat, de akkoriban az internet kevésbé volt elterjedt, így fertőzési lehetőségeik meg sem közelítették napjaink rosszindulatú kódjait. Manapság a legjellemzőbbek a féregvírusok, melyek e-mailben érkeznek és akár már megnyitás nélkül is a mi gépünkről folytatják hódító hadjáratukat. Ezen kívül vannak olyan vírusok, melyek lyukakat igyekeznek vágni gépünk védelmén és társaik bejutását segítik, illetve a legkellemetlenebbek azok a komoly károkat okozó vírusok, melyek mindenféle emberi beavatkozás nélkül képesek voltak bejutni a védtelen számítógépre. Ezek a vírusok ezután módszeresen más internetre kapcsolt gépeket támadtak, amivel hosszútávon komoly adatforgalmat generáltak, így lassítva le kapcsolatunkat, illetve az adatforgalmi limittel netező ügyfelek drága megabájtjait tékozolták el.

Spam

2004 végén az Egyesült Államok legnagyobb internetszolgáltatója örömmel jelentette be, hogy már csak napi 1,2 milliárd kéretlen levél érkezik ügyfeleihez naponta. Ez éppenséggel 75%-kal kevesebb, mint 2003 végén, de az internet piac többi szereplője és elemzője nem éppen csökkenésről számol be ezen a téren. Ki ne kapott volna már szexoldalakra csábító, ingyen diplomát, Rolex órát, olcsó gyógyszert, viagrát kínáló, vagy jövedelmező befektetéseket, ingatlant ajánló leveleket akár százával is naponta. Lehet próbálkozni a levelező beállításával, bizonyos szavak kiszűrésével, de ennek ellenére is napról napra több terjed.

Adware/spyware programok (kémprogramok)

A böngésző elindítása után szép lassan ellepik a monitort a felugró ablakok? A beírt webcím helyett pucsító lányok köszöngetnek felénk? Biztosak lehetünk benne, hogy gépünkön nyüzsögnek az ártó kis programok. Vagy valamelyik fájlcserélő program ajándékozott meg minket, vagy egyik este kíváncsiságunkat és egyebeket kielégítendő, forró oldalak után kutattunk. Elég egyszer rossz helyre nyúlni, utána már nem nagyon lesz megállás.

Az ellenség tehát már ismert. Most nézzük, hogy mit tudunk mi csatasorba állítani!

Operációs rendszer

2005-ben az otthoni gépeken már a legelterjedtebb operációs rendszer a Windows, abból is az XP a maga kb. 60-70%-os elterjedtségével. A Microsoft operációs rendszere alaphelyzetben szinte teljesen védtelen minden külső támadás ellen, ezért telepítés után, ha már az internet csatlakozásunkat is beállítottuk, akkor nyomás a Microsoft Windows Update szolgáltatásához.

Az első lépés, hogy meggyőződjünk arról, hogy rendelkezünk a Microsoft ingyenes SP2 javítócsomagjával. Ez kiderül a Windows Update oldalból. Amennyiben nincs telepítve, azonnal kezdjük el letölteni, vagy akár CD-lemezen is igényelhetjük ingyenesen. Ha készen van, kapcsoljuk be az automatikus frissítést, illetve paranoiások végezhetik manuálisan is, de havonta mindenképp érdemes szétnézni.

Az SP2 javítócsomag majdnem 300 megabyte, tehát csak szélessávú kapcsolattal rendelkezők kezdjék el letölteni. A kritikus biztonsági javítások általában kis méretűek, tehát azokat már modemmel is könnyen megszerezheti bárki. Emellett az SP2 tűzfalát már érdemes bekapcsolni, hisz a korábbi Windows verziókban megtalálhatókkal ellentétben már ér is valamit. A rendszer figyelmeztetni fog minket ha egy új program szeretne adatforgalmat bonyolítani, illetve jelez akkor is, ha a gépünkön internetről származó fájlt szeretnénk futtatni. Amennyiben meggyőződtünk arról, hogy az biztonságos helyről származik, akkor engedélyezzük nyugodtan.

Ha a napi javítások telepítve vannak, akkor viszonylag védettek vagyunk. Természetesen érdemes kicsit tovább merészkedni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások