Harcoljunk a vírusokkal 2005-ben is

Harcoljunk a vírusokkal 2005-ben is

2005. január 24. 02:20, Hétfő
Kötelező programok

  • Kémprogramok ellen
    A fentebb említett kémprogramok ellen létezik számos védelem, de talán a leghatásosabb és egyben ingyenes megoldást a SpyBot - Search and Destroy jelenti. Négy megabájtos méretével nem jelenthet problémát a letöltése semmilyen kapcsolattal. Telepítés közben a program rákérdez bizonyos összetevőkre, melyek közül javaslom, hogy az Internet Explorer védelmet igen, de a rendszer védelmet ne kapcsoljuk be, mert gyakran összeakadhat más rendszeralkalmazásokkal.


    Az első futtatás során a program felajánlja a rendszerleíró adatbázis biztonsági mentését. Ezt használjuk ki, bármi történhet. A második ablakban a frissítéseket szerezhetjük meg, ez szélessávú kapcsolattal másodpercek kérdése. Ezután jöhet a lényeg: először is a potenciális lyukakat kell betömni, az immunize menüben a zöld kereszt megnyomásával számos ismert weboldal és módszer letiltásával megóv a lehetőségtől is, hogy elcsábítson egy gonosz szexoldal. A másik rész a Search and Destroy, ahogy a neve is mondja, megkeresi és elpusztítja a gépünkre már feljutott kártevőket. Ezek lehetnek akár programok is, de legtöbbször a rendszerleíró adatbázis tartalma változik meg. Mindenképp vizsgáljuk meg a talált hibákat, lehet benne olyan is, ami nem kártevő, csak valamiért gyanússá vált (pl. az Explorer felső sávjának átalakítása). Ezeket ne jelöljük be javításra, a többi mehet.

    Az utóbbi hetek meglepő fordulata, hogy a Microsoft is kiadott egy hasonló ingyenes programot, amit egy korábban felvásárolt antivírus cégével készíttetett. Érdemes ezt is kipróbálni, bár mostanra több cég is perrel fenyegeti a vállalatot, ugyanis programjaikat adware-ként ismeri fel.

  • Vírusok ellen
    Számos vírusellenőrző programcsomag létezik. Ezek közül beszerezhetjük bármelyiket, bár a legtöbbért fizetni kell. Ami lényeges, hogy napi, sőt percről percre frissülő definíciókkal legyen ellátva, képes legyen a tömörített állományokban is keresni, ellenőrizze bejövő e-mailjeinket és nem árt egy valós idejű rendszerfigyelőt is telepíteni rendszerünkre.

    A legelterjedtebb programok a McAfee, F-secure, Symantec Norton Anti-Virus (NAV), PC Cillin, Kaspersky Anti-Virus, NOD32, illetve az Anti Vir Guard (AVG). Ezek közül objektíven nehéz győztest hirdetni, bármelyik ajánlható, de személy szerint az Anti Vir Guard programcsomagot emelném ki. Ingyenesen letölthető, és teljesen megfelel a fent felsorolt kritériumoknak. Mérete a piacvezető termékekhez képest viszonylag kicsi, mindössze 10 MB, és cseh testvéreink folyamatosan gondoskodnak a frissítésről is. Az ingyenes változaton felül van fizetős is, ami plusz non-stop ügyfélszolgálatot, nyelvi támogatást és egyéb extrákat kínál. Természetesen védelemben az ingyenes is ugyanazt nyújtja. Negatívum viszont, hogy csak angol nyelven érhető el, de azt a néhány kifejezést azért érdemes megnézni a szótárban. A program automatikusan figyeli a leveket, de spamet nem szűr, csak a vírusokat keresi és amennyiben megfertőződnénk valahogy, akkor azonnal jelez.


  • Kéretlen levelek ellen:
    Kijelenthető, hogy nem csökkenthető nullára a spamek száma, de elkerülhetők. Ehhez elsődlegesen nem programok, hanem bizonyos szabályok betartása szükséges:

    1. Személyes, a szolgáltatótól kapott e-mail címünket ne írjuk be sehová az interneten. Hozzunk létre külön egy ingyenes helyen egy címet, amit arra használunk, hogy a weben regisztrálunk, fórumokban beírjuk, stb. Sőt én tartok egy címet külön arra is, hogy gyanús, de érdekes helyekre beírjam, hiszen előfordul, hogy valamilyen programot vagy egyéb tartalmat csak akkor tölthetünk le, ha megadunk egy létező címet.
    2. Bármilyen regisztrációkor, igényléskor gondoljuk át többször, hogy feliratkozunk-e a hírlevélre, illetve mindig nézzük meg, hogy nincs-e bejelölve a hozzájárulásunk a marketing tartalmú levelek küldéséhez.
    3. Címünk létrehozásakor lehetőség szerint minél hosszabb nevet válasszunk, tehát ne 3-4 karakteres címet. Ez azért lehet fontos, mert sokszor véletlenszerűen generálják az e-maileket, és ha létezőt találnak, akkor az bekerül újabb adatbázisokba.
    4. Bármilyen gyanús levéllel találkozunk, ne nyissuk meg a benne található fájlokat, bár amennyiben rendelkezünk vírusellenőrzővel, az kiszűri ezeket.
    5. Soha NE válaszoljunk semmilyen spamre! Bármilyen válasz érkezik vissza a spamküldőhöz, az egyetlen dolgot jelent számára. Ez a cím létezik, így innentől kezdve többszörösét küldi nekünk.
    6. Ne küldjük tovább a láncleveleket, akkor sem ha babonásak vagyunk és félünk, hogy "ha nem küldöd tovább 25 barátodnak, akkor szerencsétlenség ér", vagy "minden továbbküldött levél után 1 centet kapnak a szerencsétlen árvák". Ezek egyike sem igaz, viszont egy-egy ilyen levél több száz, akár több ezer címet is tartalmazhat és előbb-utóbb egy spamküldő kezére jut. Emiatt érdemes az ilyeneket küldő barátainkat ismerőseinket megkérni/felszólítani arra, hogy minket az ilyenekből hagyjanak ki. Általában a második nyomatékosan megírt levél után ezt legtöbben meg is teszik.

    Ezeken kívül, ha már baj van, akkor levelező programunkon belül tudjuk szűrni a kéretlen leveleket, például kihasználva, hogy (még) nagyon kevés magyarországi reklámlevél van - a többség az Egyesült Államokból származik - minden nem .hu címről érkező levelet külön mappába irányítunk, amit utána elég már csak pár naponta leellenőrizni, biztos ami biztos alapon. A spamszűrés két véglete, hogy bejutnak a kéretlen levelek is, illetve kiszűrjük a saját leveleinket is. E kettő között ingadozik minden szűrőmechanizmus. Egy szintén szubjektív választásról számolnék be, miszerint az Outlook Express (alap win xp levelező) helyett valami mást használjunk, ugyanis a legtöbb kártevő arra alapoz, hogy ezt használjuk. Vagy amennyiben mégis emellett döntünk, akkor használjuk a legújabb úgynevezett Bayes-szűrőt, ami véleményem szerint az eddigi leghatásosabb próbálkozás. Ehhez legalább 1000 spam és 1000 nem spam levél szükséges, ami alapján az algoritmus a további leveleket csoportosítani tudja.

    Összegzés

    Igyekeztem a lehetőségekhez mérten részletesen leírni, hogy milyen teendőink vannak egy egészséges rendszer fenntartásához. A jövőbeli tendenciákat figyelve, hiába próbálják már maguk az internetszolgáltatók megfogni a terjedést (lásd a Datanet vagy a chello vírus- és spamszűrési bejelentését), mivel komoly üzleti érdekek állnak a rosszfiúk mögött, a probléma a közeljövőben biztos nem fog megszűnni. 2005-ben is várhatók olyan újszerű módszerek, mint a keresők áltai terjedés, vagy a komolyabb mobilvírusok megjelenése. Sajnos bele kell törődni, hogy előbb-utóbb minden netező egyben vírusszakértő is kell legyen.

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások