Egy hármas gyilkosság miatt ismét perrel fenyegetik a GTA készítőjét

Egy hármas gyilkosság miatt ismét perrel fenyegetik a GTA készítőjét

2005. február 18. 00:46, Péntek
A Take Two Interactive nagy valószínűséggel újabb perrel kénytelen szembenézni, mivel a vád szerint egy két évvel ezelőtti bűncselekmény elkövetője a GTA-sorozatból merített ihletet.

Alig ért véget a Grand Theft Auto: Vice City "Ölj meg minden haitit!" per, máris közeleg a következő. A bűnöző-akciójátékot most azzal vádolják, hogy Alabamában egy fiatalembert autólopásra és tripla rendőrgyilkosságra bújtott fel. A 18 éves Devin Thompsont mészárlással vádolják, amelyet közvetlenül letartóztatása után követett el 2003-ban, amikor autólopással gyanúsították meg. Az Associated Press szerint a fiú őrizetbe vétele után azt mondta: "Az élet egy videójáték, és néha nektek is meg kell halnotok!". Miközben adatait rögzítették az őrsön, kikapta tokjából az egyik rendőr pisztolyát, lelőtte annak tulajdonosát, majd még másik két rendőrt is fejbe lőtt. Természetesen mindhárom ember meghalt. Ezután Thompson elhajtott az egyik rendőrautóval, de persze nem sokkal később letartóztatták.

Az állami ügyészség iratai szerint Thompson egy rendőr fegyverével lőtte le Arnold Strickland és James Crump rendőrtisztet, valamint Leslie Mealer diszpécsert. Az elhunytak hozzátartozói úgy gondolják, hogy Thompsont a GTA sorozat inspirálta, mivel a fiatalember ideje nagy részét a számítógép előtt töltötte, és korábban a GTA megszállottjának vallotta magát. Ügyvédük a helyi lapnak elmondta, hogy a játékok egyfajta gyakorlóterepként szolgáltak az elkövető számára, aki az így nyert tapasztalatokat felhasználta a bűncselekmény elkövetésénél.


Thompson nemrég töltötte be 18. életévét, de a bűncselekmény elkövetésekor még mindössze 16 éves volt. Életkora miatt tehát nem vásárolhatta volna meg sem a GTA 3, sem a GTA: Vice City játékot, mivel ezeknél 17 év a korhatár. Ezen az alapon a hozzátartozók a Wal-Mart és Gamestop vállalatot is be akarják perelni, azzal a váddal, hogy korhatár alatti személyeknek is engedélyeztek a vásárlást. A vád szerint Thompson a 90-es évek eleji erőszakos szövegű rapzenéktől kezdve egész fiatalkorát erőszakos videójátékok mellett töltötte, melyeket egyszerűen csak gyilkosságszimulátornak titulálnak a beadványban. A vádirat emellett a Sonyt, a Playstation konzolok gyártóját is megemlít, Thompson ugyanis konzolon játszott az említett játékokkal.

A Take-Two válaszában a legmélyebb részvétét fejezte ki a családoknak a megölt rendőrtisztekért, de mindemellett alaptalannak vélik a felperes vádjait. "Tekintettel arra, hogy Jack Thompsonnak sajnálatos módon szokása volt ehhez hasonló dolgokat csinálni, nincs olyan bíróság, ami komolyan venné a vád jogi követeléseit. A feltételezés, hogy kapcsolat van a Grand Theft Autó játék megvásárlása és használata, illetve a tragikus baleset között, teljesen nonszensz. Bárki, aki igaznak állítja be a két dolog közötti kapcsolatot, az vagy megfontolatlanul nyilatkozik, vagy megpróbálja meghamisítani a tényeket, vagy esetleg egyszerre mindkettő."

Nem ez az első alkalom, hogy a GTA gyártóját bíróságon igyekeznek felelősségre vonni az általa készített játékszoftverek állítólagos negatív hatásaiért. Jelenleg ugyanis két másik per is folyamatban van a Take Two, illetve a BestBuy ellen, amely a szoftverek forgalmazásában segédkezett. A forgalmazók szerint viszont a vád megalapozatlan, mivel a játékokon jelenleg is feltüntetik az ajánlott korosztályt, és folyamatosan szigorítják az előírásokat annak érdekében, hogy korhatáron aluli vásárlók ne jussanak hozzá a károsnak ítélt szoftverekhez.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások