10 Gbps-ra bővült a felsőoktatási gerinchálózat

10 Gbps-ra bővült a felsőoktatási gerinchálózat

2005. február 25. 16:56, Péntek
A Matáv Cisco eszközökkel biztosít nagy sebességű internethozzáférést a magyar felsőoktatási és kutatási intézményeknek.

A Matáv és a Cisco képviselői ünnepélyesen átadták azt az országos gerinchálózatot, ami nagy sebességű internethozzáférést biztosít a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Iroda (NIIFI) budapesti központja, hét regionális központként működő egyetem, valamint számos további kutatási és oktatási intézmény számára. Az új hálózat biztosítja a GEANT2 (az Európai Unió által támogatott páneurópai kutatóhálózat) számítógéphálózatához való egyenszilárdságú hozzáférést az NIIFI tagintézményi kör közel 700 hazai intézményének csaknem 600 000 felhasználója számára.

A most elindított szolgáltatás 10 Gbps sebességgel képes továbbítani az információkat, legyen szó adat-, hang- vagy video-forgalomról. A közép-kelet-európai régióban Magyarország rendelkezik az első országos méretű 10 Gbps hálózattal. "Nagy örömünkre szolgál, hogy ennek a sikeres projektnek a segítségével ismét megerősítettük a hazai kutatás-fejlesztés kapcsolódását Európa vezető országaihoz, és lehetőséget adunk a világszerte elismert magyar tudományos életnek a nemzetközi kutatásokban történő szerepvállaláshoz. Az NIIFI hagyományainak megfelelően célunk volt, hogy a kutatásfejlesztés számítógép-hálózati lehetőségeit tekintve esélyegyenlőség legyen a vezető fővárosi és vidéki intézmények között. A kialakult DWDM infrastruktúra országos méretekben szélesíti ki a távközlési és információhozzáférési lehetőségeket, ami többek között az eEurope célok hazai elérése és az Európai Kutatási Övezethez való kapcsolódásunk szempontjából is kiemelten fontos Magyarország számára" - hangsúlyozta Nagy Miklós, az NIIFI igazgatója.

Az átadott rendszer a 2001 decemberében megvalósított 2,5 Gbps sebességű gerinchálózat továbbfejlesztése. A projekt már akkor is komoly mérföldkőnek számított a régió egészét tekintve. Az elmúlt 3 év alatt az NIIFI számos új szolgáltatást - így Voice over IP, videokonferencia, GRID-computing, országos címtár - indított el az akadémiai közösség számára, így a forgalom megtöbbszöröződött, és 2004-re elérkezett az idő a hálózat bővítésére.

A feladat megoldására a MATÁV a legújabb DWDM technológiát képviselő Cisco ONS 15454 MSTP berendezéseket választotta. Ezek a Next Generation DWDM berendezések biztosítják a meglevő DWDM platformon a 10 Gbps összeköttetéseket, és lehetőséget nyújtanak számos új protokoll és szolgáltatás (ESCON, Fibre Channel, FICON) bevezetésére is. A DWDM rendszer olyan optikai átviteli platform, amely egyrészt elősegíti a meglévő, illetve újonnan telepített optikai kábelhálózat hatékonyabb felhasználását, másrészt új szolgáltatások kialakítását is lehetővé teszi. A technológia a meglévő infrastruktúrára építve nagyságrendekkel megnöveli az optikai hálózatok kapacitását.

A Cisco mint rendszerszállító mind a szolgáltatói (Matáv), mind pedig a kutatási-oktatási hálózati oldalon (NIIFI) jelentős szerepet vállalt. A Matáv által szolgáltatott sávszélességet az NIIFI szintén Cisco berendezésekkel fogadja. "A tudásalapú társadalom kiépítése, a hazai szellemi élet bekapcsolása a nemzetközi vérkeringésbe stratégiai fontosságú Magyarország számára. A Cisco Magyarország 10 éves fennállása alatt kiemelt figyelmet fordított a hazai oktatás és kutatás-fejlesztés informatikai infrastruktúrájának fejlesztésére. Örömömre szolgál, hogy az ország egyik legelső 10 Gbps hálózatát az oktatás és a kutatás szolgálatába állíthatjuk. Ez a fejlesztés egy meglévő négysávos autópálya 16 sávos szupersztrádává való bővítéséhez hasonlítható" - mondta Budafoki Róbert, a Cisco Systems Magyarország ügyvezető igazgatója.

"A Matáv DWDM hálózata több szempontból is fontos szerepet tölt be az akadémiai hálózatokban: biztosítja a nagysebességű összeköttetéseket az NIIFI nagykapacitású IP gerinchálózatának csomópontjai között; ugyanakkor ez a hálózat teszi lehetővé, hogy Magyarország és a kelet-európai régió országai az egész Európára kiterjedő nagysebességű akadémiai hálózathoz (GEANT) kapcsolódjanak. Nagyon örülünk, hogy a 10 Gbps sebességre való bővítés megerősíti az ország helyzetét és szerepét a kontinens kutatási-oktatási hálózati együttműködésében. A kialakított DWDM hálózat lehetővé teszi a MATÁV számára azt is, hogy a jövőben egyszerre több országos gerinchálózat működjön ugyanazon az optikai infrastruktúrán" - emelte ki a Matáv részéről Koós Attila fejlesztési igazgató.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások