Az Európai Bizottság a szoftverszabadalmak ellen van

Az Európai Bizottság a szoftverszabadalmak ellen van

2005. március 1. 20:47, Kedd
Az Európai Bizottság nyíltan szembehelyezkedett az Európai Parlament, illetve annak jogi bizottságának határozatával, gyakorlatilag semmibe véve az EP nemrég született döntését.

A testület egyértelműen egy új előterjesztés kidolgozása ellen foglalt állást. Az EB lépéséről elsőként a NoSoftwarePatents nevű kezdeményezés internetes oldalát üzemeltetők szereztek tudomást, akik informátorukként az Európai Bizottság alelnökéhez közel álló köröket jelölték meg. Később a weboldal információit megerősítette a testület hivatalos nyilatkozata is.

A korábbi tervek szerint a szoftverszabadalmi javaslatot a jelenlegi formájában nem fogadták volna el és így vagy módosítani kellett volna vagy pedig egy teljesen új javaslatot kidolgozni. Ezeket a terveket torpedózta most meg az EB. Biztossá vált tehát, hogy a testület egy véleményen van az Európai Tanáccsal, amely még tavaly májusban szintén az eredeti előterjesztés elfogadása mellett foglalt állást.

Jelenleg tehát úgy tűnik patthelyzet alakult ki ebben a kérdésben az Európai Unióban. Mint ismeretes, korábban a német, a spanyol és a holland parlament is a javaslat elfogadása ellen voksolt. E döntések mögött több nagy európai konszern, így például a Német Bank érdeke állt, amelyek elhatározták, hogy nem akarnak sem új licencszerződéseket kötni, sem pedig nem hagyják, hogy a jövőben a szoftverbeszerzés tekintetében az amerikai és a japán szoftverfejlesztő vállalatok diktáljanak nekik.

Az európai uniós szoftverszabadalmi javaslat ellenzői szerint egyértelmű, hogy az előterjesztés az amerikai konszernek érdekeit védi. Ezért például Charlie McCreevy, az Európai Unió belső piacokért felelős biztosa hiába próbálta keresztülverekedni a javaslatot az Európai Parlamentben, eddig a képviselők mindannyiszor megvétózták az elképzelést. S hogy miért cselekszik így az EU-biztos? Nos, az érvei egyszerűek. Ő ugyanis ír, és Írország, -amely egykor az EU egyik legszegényebb tagállama volt - nem felejtette el, hogy korábban számos tengerentúli IT cég létesített képviseletet a hazájában, ezáltal az egyik leggazdagabb tagállammá téve Írországot.

Az persze már egy másik kérdés, hogy az európai uniós képviselők eddigi rendkívül mértékű összefogása lehetetlenné tette a szoftverszabadalmi javaslat elfogadását. Ők ugyanis felül tudtak emelkedni az egyéni vagy nemzeti érdekeiken és nem azt nézik, hogy mi a jó az egyes tagországoknak, hanem az Európai Unió összes tagországának érdekeit képviselik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások