A fekete lyukak miatt nem tudjuk, hol az Univerzum közepe

A fekete lyukak miatt nem tudjuk, hol az Univerzum közepe

2005. március 19. 14:30, Szombat
Kutatók úgy vélik, a fekete lyukak és a hozzájuk hasonló hatalmas gravitációs források meggátolhatják azon törekvéseinket, hogy valaha is megtaláljuk az univerzum középpontját.

A többszörös fekete lyukak és más hatalmas tömegű objektumok képesek egészen váratlanul és kiszámíthatatlanul meghajlítani a fénysugarakat, állítják a kutatók. "Bármilyen kísérlet esetén, ami arra irányul, hogy felfedezzük mi történt anno világegyetemünk születésekor, számításba kell vennünk azt, amit a gravitáció által előidézett negatív fénytörés okoz az általunk látott sugárzással" - mondta Akhlesh Lakhtakia, a Penn State University munkatársa.

Mind a rádió-, mind a vizuális csillagászat az elektromágneses sugárzásra támaszkodik, amit befolyásol az anyag, amin áthalad. A negatív fénytörési értékkel rendelkező anyagok másként továbbítják a fényt vagy más hullámenergiákat, mint a pozitív értékkel rendelkezők. A természetes anyagok pozitív fénytörésűek. Amikor a sugárzás, legyen az fény, radar vagy mikrohullámú, vízen, üvegen vagy más természetes anyagon halad át, azok ugyanabba az irányba szorítják ki a sugarat. Egy negatív fénytörési értékű anyag azonban ellentétes irányba tereli a sugárzást.

A kutatók korábban már bebizonyították, hogy nincs szükség anyagra a világűrben a negatív fénytörés kialakulásához. Elég, ha a sugár áthalad egy nagy tömegű objektum, mint például egy forgó fekete lyuk gravitációs mezején és elméletileg máris megtörtént a negatív fénytörés. A gravitáció befolyása attól függ, hol helyezkedik el a szemlélő. Egy helyi megfigyelő csak egy nagyon kis részt lát abból az egyetemes képből, ahogy a nagy gravitációs erők befolyásolják az elektromágneses sugárzást. Ha innen nézzük, akkor a gravitáció egységes és nem okoz negatív fénytörést.

A tanulmány szerint az univerzum feltérképezésénél a hatalmas gravitációs forrásokat is figyelembe kell venni. "Amikor a fényt nyomon követjük, számításba kell venni a gravitációs erőket is, bár hatásuk csak a forgó fekete lyukak közelében jelentős " - mondta Lahtakia. "Nem kell elkeseredni, ha nem tudjuk felfedezni a világegyetem eredetét. A gravitációs hatásnak köszönhetően valószínűleg nem is igazán tudjuk hova is nézünk" - tette hozzá, bár a vele együttműködő Edinburghi Egyetem kutatói hiszik, hogy a tudomány végül képes lesz leküzdeni az univerzum feltérképezését gátló akadályokat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások