A jövő gyalogos katonája: ­baka a digitális korszakban

A jövő gyalogos katonája: ­baka a digitális korszakban

2005. március 29. 14:36, Kedd
Sisakok

A sisakok terén folyamatosan kompromisszumokat kell kötni. A jó védőképességű sisak bizony nehéz, viszont egy nehéz sisak nemcsak megterhelő a katona számára, de egyben balesetveszélyes is. Például az Irakban szolgáló katonák közúti baleseteinél a nyaksérülések jelentős része visszavezethető a mintegy másfél-két kilogrammos sisak viseletére. Viszont egy kísérleti, alig egy kilogramos sisak tesztelésénél a katonák arra panaszkodtak, hogy úgy érzik, a sisak nem képes megvédeni őket, holott a ballisztikai teszteken a védelmi képessége megfelelt a jelenleg rendszerben lévő sisaknak. Azt is érdemes megemlíteni, hogy sok speciális osztagnál a sisak használatát egész egyszerűen mellőzik.


Az Objective Force Warrior program sisakmodelje

A sisakok terén is előretörtek a kevlár anyagból készült változatok. Az amerikai fegyveres erők már az 1980-as évek elejétől ezeket használják. Igaz, ezek védelmi képességei nem veszik fel a versenyt a jobb acél sisakokkal - az amerikai fegyveres erők PASGT sisakja közvetlen találat esetén csak a pisztolylövedékeket képes megállítani. Ugyanakkor mivel a katonáknak egyre többször rendvédelmi feladatokat is el kell látniuk, egyre gyakrabban tűnnek fel a sisakra szerelhető arcvédők, melyek közül a komolyabbak akár a pisztolyokból kilőtt lövedékektől is megvédenek.


A Future Warrior 2010 program védőmellény- és sisakmakettje

A sisakok jövőjét illetőleg elég tiszta kép: mivel a mai harctéren a folyamatos rádiókommunikáció már alapkövetelmény, ezért beépített mikrofonnal és fülhallgatóval szerelik őket. Az új, digitális adatkapcsolathoz csatlakozva a katona szeme elé egy kis kijelző kerül, amelyen a terület térképét, a saját, vagy akár egy másik katona fegyverére szerelt kamera képét is láthatja, adott esetben akár éjjellátó módban is.

A jelenlegi tervek egyike esetén például a lehúzható szemvédőbe kerül beépítésre a kijelző, és a felcsatolható gázmaszkkal együtt a sisak teljesen légmentesen lezárható. A távolabbi jövőben már előrevetítik azt, hogy a katona teljesen zárt sisakjába 3D-s kijelzők és 3D-s audiorendszer kerül, melyekkel már messzebbről észrevehetik az ellenséget, mintha pusztán csak a saját érzékszerveikre támaszkodnának.


Egy elképzelés a jövő sisakjáról beépített kettős kamera- és mikrofonrendszerrel, ami kiváltja a hagyományos távcsöveket

Harctéri alkalmazás

De pontosan hogy is néznek ki, és hogy fognak ezek a katonák harcolni? Az USA korábban a Land Warrior, majd az Objective Force Warrior (OFW) programra koncentrált. Ennek lényege a digitális hadviselés, kicsit leegyszerűsítve olyan, mint amit a Bolygó neve: Halál című filmben már megjósoltak. Minden katona rádió adóvevővel rendelkezik, amely azonban nemcsak hangot, hanem adatokat és képeket is közvetít.

A katona kamerájának képét látják a parancsnokságon, ahol az egység parancsnoka folyamatosan, valós időben értesül arról, mi folyik a harctéren, és személyre szabottan adhat parancsokat katonáinak, a katona szemüvegén pedig megjelennek a fontos információk, mint a környék térképe, rajta pedig bejelölve a saját, valamint az ismert ellenséges egységek helyzete.


A Land Warrior program keretében vizsgálták, hogy a fegyverre szerelt kamerák mennyire használhatóak a városi harcban

A fegyverre szerelt videokamerákat használva képes akár úgy is tüzet nyitni, hogy a fedezékből csak a fegyverét dugja. A rádiórendszert, a számítógépet, az elektromos rendszerek kábeleit mind-mind a katona hámjában és ruházatában lesznek elhelyezve, így a katona mozgázást a legcsekélyebb mértékben sem korlátozhatják. A rendszer fejlesztése még folyamatban van, de várhatóan az évtized vége előtt már rendszerbe áll, és jelentősen javíthatja a katonák hatékonyságát, és a remények szerint teljesen kiiktatja a baráti tűz veszélyét.


Egy elképzelés a jövő egyenruhájáról és védőfelszereléseiről

Az OFW könnyű, az egész testet befedő egyenruhája korlátozottan képes lesz védelmet nyújtani a kémiai és biológiai támadások ellen, víztaszító és könnyen szellőző anyagból készül. A katonák sisakja beépített rádiót, hagyományos és éjjellátó kamerát, valamint digitális kijelzőt tartalmaz. A gyalogosok felszerelésének jó részét kis méretű távirányított kerekes robotok fogják szállítani. A katonáknak csak mintegy 25 kilogrammot kell cipelniük - jelenleg ez olykor az 50 kg-ot is meghaladja. Az egységek folyamatos kommunikációs kapcsolatban lesznek egymással és a főhadiszállással, mozgásukat a Predatorhoz hasonló pilótanélküli felderítő járművek fogják kísérni.


A Lockheed-Martin elképzelése a jövő harctéri robotjairól. Egymás mellett a fegyveres járőr- és felderítő, az aknamentesítő és a teherhordó robot

Egyre inkább elterjednek a robotok is a harctéren, amelyek a katonák munkáját könnyítik meg. A tervek igen széles skálán mozognak. Van a mindössze CD-lemez méretű miniatűr felderítőrobot, az épületek felderítését végző miniatűr kerekes, lánctalpas vagy lábakkal ellátott minirobot, de akadnak nagyobb és komolyabb feladatokat ellátó gépek is, amelyek akár több tonnányi felszerelést cipelhetnek, így tehermentesítve a katonákat, egészen a fegyverekkel felszerelt távirányítású harci robotig.


A Talon elnevezésű távirányítású robotok harci tesztváltozata, páncéltörő rakétával, géppuskával illetve gránátvetővel felszerelve

Már ma is használatban vannak aknamentesítő illetve robbanótest-hatástalanító robotok, sőt, valamikor 2005 áprilisában-májusában már fegyverekkel felszerelt távirányított robotok is megjelennek az iraki hadszíntéren. A jövőre vonatkozó tervek már olyan robotokat vetítenek előre, amelyek az előre megadott területen járőröznek, és amennyiben ellenséges erőket észlelnek, maguktól képesek azokat leküzdeni is.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások