A jövő gyalogos katonája: ­baka a digitális korszakban

A jövő gyalogos katonája: ­baka a digitális korszakban

2005. március 29. 14:36, Kedd
A francia verzió

A francia hadsereg rákontrázott az amerikai változatra, és megrendelte saját változatát. 796 millió eurós árért 22 600 + 9000 darab FÉLIN (Fantassin à Équipements et Liaisons INtégrées - integrált katonai felszerelés és kommunikáció) rendszert szállít le a SAGEM cég. A FÉLIN tartalmazza a kézifegyver (FAMAS G2 gépkarabély, Minimi könnyű géppuska és FRF2 mesterlövészpuska), speciális optikai rendszerrét, ami infravörös vagy fényerősítő módban éjjel is használható. A FAMAS fegyver optikai egysége egyben egy videokamerát is tartalmaz, amely képet közvetít a katona sisakkijelzőjére. A sisak el van látva egy egyszemes kijelzővel, amin vagy a fegyver kamerájának képe, a sisakon lévő infravörös kamera, vagy pedig feljebbvalók által küldött információk jeleníthetők meg.

A kommunikációs rendszer raj-, szakasz- vagy zászlóalj szinten képes lesz titkosított és zavarás ellen védett módon többszintű adat-, hang- és képtovábbításra. A FÉLIN központi egysége a katona hátán és derekán foglal majd helyet. A rendszert egy USB 2.0 adatbusz köré építették fel, amely egyfelől energiát biztosít a különféle alrendszereknek (fegyverkamera, sisakrendszerek, kommunikációs rendszerek, stb.), másfelől biztosítja az adatforgalmat ezen rendszerek között. Ez az egység fogja tartalmazni az akkumulátort is, amely a tervek szerint 24 órás folyamatos használatra elegendő. A rendszert 2007 közepén kezdik el szállítani, és a tervek szerint 2008-ra a francia gyalogság kétharmada ezzel lesz felszerelve.


A FÉLIN rendszer tesztelés alatt

A távolabbi terveken is dolgoznak már. A Future Warrior 2020 keretében már folyik a jövő utáni jövő lehetőségeinek kutatása. A terv része az exoskeletonok használata (az exo- jelentése külső, kívülálló, a skeleton a vázat jelenti itt, eddig általam hallott magyar megnevezése a harci váz volt). Az exoskeleton feladata a katona erejének és állóképességének növelése lesz.

Segítségével a jelenleg már közel 80 kg-os felszerelés immár nem a katona testét terheli, hanem azt átveszi a harci váz, így a katonának kisebb erőkifejtésre van szüksége a mozgásra, és ezáltal kevésbé fárad ki. Segítségével ráadásul még nehezebb fegyvert, még több lőszert és még jobb páncélzatot viselhet a katona, akinek a harcértéke ezáltal jelentősen megnőne.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
A Berkeley Egyetem exoskeletonja - klikk a képekre a nagyobb változathoz

A jelenlegi tervek szerint a harci váz energiaellátásáról egy kis méretű gázturbina által hajtott generátor, más elképzelés szerint egy üzemanyagcella gondoskodik majd, amelynek egy napig képesnek kell lennie mozgásban tartani katonát. Persze az is lehet, hogy még ennél is fejlettebb lesz és a váz szó már nem is fog illeni rá, ugyanis a fejlesztés része a nanotechnológia szélesebb körű harci alkalmazásának vizsgálata, többek között a nanotechnológiával létrehozott mesterséges izmok alkalmazása.


Fantáziarajz egy páncélal kombinált harci vázról

A Future Warrior 2020 már teljesen zárt öltözéket képzel el, ahol a katona egyfajta digitális rémálom lenne: önvezérlő miniatűr robotok derítik fel a célokat, a harctereket átíveli a digitális adatkapcsolat, amely segítségével minden katona folyamatosan értesül arról, hogy merre vannak a potenciális célpontok, és ezeket önirányító miniatűr rakétákkal küzdené le.


A Future Warrior 2020 és 2010 program által tesztelt öltözékek egymás mellett


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások