Tovább gyűrűzik a Mátrix hub ügye

Tovább gyűrűzik a Mátrix hub ügye

2005. július 20. 13:39, Szerda
Minden idők első jelentős magyar rendőrségi ügye - amiben ugyan csak közvetve szerepelt a fájlmegosztás - nagy sajtóvisszhangot váltott ki. Ennek ellenére, vagy talán épp emiatt ellentmondó információk, érthetetlen összefüggések, értetlenség jellemezte.

Márciusban - főként az ASVA pr-akciójának köszönhetően - óriási sztori volt, hogy a rendőrség az alapítvány közreműködésével lecsapott egy "warez-hálózatra", amelynek a "Mátrix" DC++ hub is része volt. Ez már önmagában is elég furcsa, de a már említett társaság aktív segítségével még nagyobb kavarodás lett a dologból. A hírek és interjúk feljelentendő felhasználókról, gigantikus adattárakról és fájlmegosztás-apokalipszisről szóltak, az átlagember - na meg az egyszeri használó - ebből persze nem sokat értett.

Néhány nappal később a hub újraindult, amiből mindenki tudta, hogy ebben az esetben a füst meg a láng között nem volt olyan szoros az összefüggés mint elvárható lett volna. Az ügy azóta elcsitult, szinte elfelejtettük, de hogy valójában mi is történt, azt nem tudtuk meg. Néhány napja az eset azonban újra előkerült, annak kapcsán, hogy elkészült a megbízott igazságügyi szakértő véleménye.

A rendőrség feltételezése szerint - amit az ASVA bejelentésére ala­pozott - a rend­szer­ről több mint 4 TB (azaz kb. 4000 GB) adatot lehetett letölteni 3000 forint ellenében. A rend­őrség meg is találta az érintett személyt, a kérdé­ses gépek tulajdonosát, és akihez az állítólagos pénzek befuthattak - nevezzük őt Neónak - és ugyan­azzal a lendülettel le is foglalták minden gépét, illetve házkutatást tartottak nála. Az előbbi során annyira lelkesek voltak, hogy Neó minden szer­verét elvitték, beleértve a hubot és több más gépet is, amelyeknek semmi közük nem volt az eset­hez. De mivel ugyanazon ember nevén voltak, repültek ezek is, csakúgy, mint a gyanú­sított háztartásának összes számítógépe és adathordozója.

Neót bekísérték a rendőrségre, ahol hosszú várakozás után aláírhatta a lefoglalt anyagok listáját. Később - immár az ország másik felén - személyesen is jelen volt, amikor a szakértő elkezdte a gépet vizsgálni, sőt több hozzáférési kódot is önként átadott. Eközben a médiát megölő internetes gengszter szinonimájává vált.

Az esetről írt szakértői vélemény azonban mindenképpen elgondolkoztató és érdekes. Főként azért mert egy kívülálló számára is érthető, hogy semmit nem találtak, eltekintve az otthoni számítógépen lévő néhány alkalmazástól. Az az ember érzése, hogy csak belemagyarázás az egész, amire a dokumentum határozottan rájátszik. Második olvasásra pedig világos, hogy nem igazán lehet komolyan venni, hiszen az több hibát, de legalábbis logikai bukfencet tartalmaz. A legjobb példa erre az okozott kár - bő ötmilliós - értéke, ami elég hasraütésszerűnek tűnik, arról nem is beszélve, hogy bruttó értéket állapít meg. Neo nyílt levélben tiltakozott a vélemény ellen.

A szakértő megállapított, hogy a rendszerben nem talált ugyan semmit, de a gép olyan beállításokat tartalmazott, amelyek miatt bizonyos adatok (a már említett több terabyte-nyi) nem voltak elérhetőek.

Az ügynek ezzel persze még messze nincs vége, meghallgatás várhatóan csak hónapok múlva lesz, a lefoglalt több milliós gépek pedig egy rendőrségi raktárban pihennek még nagyon sokáig. Ennek menete és végkimenetele még nem látható, hiszen Neo szemmel láthatóan nem ismeri el a szakvéleményt annak ellenére, hogy az tulajdonképpen felmenti őt a szerverhez kapcsolódó vádak alól és csak kisebb - szinte hétköznapi - jogsértéseket próbál bizonyítani, az ügyészség pedig jobban örülne ha látná azt a rengeteg adatot.

Az ügynek folytatása biztos lesz és előreláthatóan nem lesz fordulatoktól mentes. Neo lapunknak ezzel kapcsolatban csak ennyit nyilatkozott: "szeretném hogy okulhassanak az átlagfelhasználók is a dologból. Ne rettegjen a netes társadalom az ASVA-féle mumusoktól. Mindenkinek vannak jogai: ne engedje senki, hogy elnyomják őket azok a szervezetek, amik pont azért vannak, hogy elnyomják őket!".

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások