Az AMD támogatja az EU ólommentes­ségi irányelvét

Az AMD támogatja az EU ólommentes­ségi irányelvét

2005. július 21. 01:35, Csütörtök
Egyre inkább testet ölt az Európai Uniónak az elektromos termékekben lévő veszélyes alkotóelemek elleni kampánya. Ezek közé az anyagok közé tartozik például az ólom is, amelyet a gyártók gyakran használnak fel például a processzorokban és az alaplapokban.

Az EU-ban új környezetvédelmi szabályozás lesz érvényben. Az ennek részét képező Restriction of Hazardous Substances (RoHS) irányelv korlátozza az elektronikus készülékekben, így például a számítógépekben és a számítástechnikai alkatrészekben felhasznált veszélyes anyagok mennyiségét.

A RoHS 2006. július elsejei hatállyal szigorúan megtiltja az olyan termékeknek az Európai Unió területére való behozatalát, amelyek bármilyen mennyiségben is veszélyes, környezetszennyező anyagokat, így például ólmot tartalmaznak. Kivételt képeznek azok az alkatrészek és eszközök, amelyeknél az ólmot mint forrasztóanyagot használják. Az AMD már meg is kezdte a korlátozott ólomtartalmú, ezáltal a RoHS előírásainak megfelelő processzorok piacra dobását.

Az ólommentes processzorok létrehozását célzó kutatások még 2001-ben kezdődtek meg. Ezek közé a modellek közé tartoznak az Opteron, az Athlon 64, az Athlon 64 X2, az Athlon 64 FX, a Turion 64 és a Sempron processzorcsalád különböző órajelű tagjai. A szerverchipekből már szintén léteznek ólommentes, illetve korlátozott mennyiségben ólmot tartalmazó modellek. Az AMD ugyanakkor azt egyelőre nem akarta elárulni, hogy mennyibe kerül az új CPU-k gyártása, illetve a gyártósorok átállítása és hogy mikorra készülnek el az első valóban ólommentes processzorok.

Hasonló megoldásokon dolgoznak a világ legnagyobb processzorgyártójaként számon tartott Intel kutatói is. Noha 2004-ben a vállalat szakembereinek már sikerült létrehozniuk egy olyan alaplapot, amelyre ólom nélkül forrasztották a chipsetet, ám a chipekben még mindig jelentős mennyiségben használnak fel ezt az anyagot (0,2 gramm). Timothy Mohin, az Intel környezetvédelmi, egészségügyi és biztonsági igazgatója szerint 2000 óta a cég 100 millió dollárt költött az ólommentes termékek kikísérletezésére. Az elért eredmények bíztatóak, ám a kutatók mégsem ülnek a babérjaikon és a tervek szerint öt éven belül minden Intel processzorból eltűnik az ólom.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások