Tűzoltás a levegőből

Tűzoltás a levegőből

2005. augusztus 31. 01:26, Szerda
A helikopterek jó ideig kimaradtak a tűz elleni harc frontvonalából. Noha elvétve használatba vették őket, de viszonylag kis teherbírásukat nem kompenzálta eléggé hogy nem volt szükségük kifutóra vagy nagyobb összefüggő vízfelületre. Hiányzott egy, a képességeiket kihasználó eszköz. 1982-től ez lett a Bambi bucket (Bambi-vödör), amely egy, szinte bármely helikopter alá felfüggeszthető oldható szájú rugalmas kosár.


A Bambi-vödör...


...egy UH-60 alatt

A kosarat bárhol fel lehet tölteni, egy folyóból, egy tóból, de akár egy öntözőcsatornából vagy medencéből is. Ezzel a helikopter hirtelen roppant hasznos eszközzé vált, hiszen gyakorlatilag bármelyik civil vagy katonai helikopter egy egyszerű átalakítással hatásos tűzoltó eszközzé válhat. A rendszernek van fejlettebb verziója is, melynél lehetőség van a helikopteren elhelyezett tartályból a kosárba lévő vízbe adalékanyagokat is juttatni egy csövön keresztül, így téve hatásosabbá az oltóanyagot.

Persze vannak kifejezetten tűzoltásra szánt helikopterek is, amelyek a törzsük alatt lévő oltóanyag tartályt egy szivattyú és egy tömlő segítségével tölthetik fel. Az oltóanyag kibocsátása lehetséges a tartály ajtajainak kinyitásával, de kifejezetten tűzoltásra felkészített helikoptereknél arra is van példa, hogy egy ágyúval szerelik fel, amelyel hatékonyan lehet például épülettüzeket, vagy repülőgéptüzeket oltani.


Egy S-64E tűzoltóhelikopter. A lelógó csövön keresztül mintegy 40 másodperc alatt töltheti fel 9463 literes víztartályát, és habágyújával 49 méterre lőhet el

Az eddigi legnagyobb tűzoltó repülőgép, az Il-76 Waterbomber. Megalkotásánál valójában csak két hatalmas tartályt szereltek be az Il-76 rakterébe, mely másfél órába kerül, majd utána 15 perc alatt fel lehet tölteni 42 000 liter vízzel, és már szállhat is fel. A két tartály egymás utáni kiürítésével 1,2 km hosszú, 90 méter széles, egyidejű ürítés esetén 550 méter hosszú és 100 méter széles területre engedheti ki terhét. Van nagyobb változatban is, ekkor 56 800 liternyi oltóanyagot vehet fel a gép.

Klikk ide!
Il-76 tűzoltógép egy katasztrófaelhárítási gyakorlaton - klikk a nagyobb változathoz

A jövő tekintetében rövid távon többek között újabb óriás-tűzoltógépek várhatóak, mint az Evegreen cég 747-es Supertanker átalakítása, amely csaknem 95 000 liter oltóanyagot képes egy fordulóval elszállítani.


A Boeing 747 Supertanker

A fejlesztés másik iránya a tűz korai lokalizálása, melyhez hőérzékelő kamerákkal felszerelt pilóta nélküli repülőgépeket használnának. Ezek előnye, hogy hosszú ideig képesek a levegőben járőrözni, és így állandóan megfigyelve az erdőket órákat lehetne nyerni, még mielőtt a tűzvész kezelhetetlenné válna.


Az Altus pilóta nélküli robotgép közeli rokona a katonai RQ/MQ-1 Predatornak

A NASA Altus II. robotgépével pont erre törekszik. A gép képes lehet akár két napig is járőrözni, figyelni a tüzek kialakulását. Ha már kitört a tűzvész, akkor a tűzoltási kísérletek hatásosságát monitorozhatja, és ha a tűz elfojtása sikerrel járt, akkor az esetlegesen újra belobbanó lángokat is hamar észreveheti. Mindezt ráadásul emberi élet veszélyeztetése nélkül, és egy felszállással akár két napot is a levegőben tölthet.

Magyarországon a légi tűzoltást katonai Mi-8/Mi-17, illetve civil helikopterek Bambi Buckettel végzik, illetve Zlin Z-37 és Z-137 mindenes repülőgépeket is bevet(het)nek. Miután a komoly erdőtüzek hazánkban viszonylag ritkák, ezért külön tűzoltó helikopter vagy repülőgép nincs készenlétben.


A Magyar Honvédség egyik Mi-8-asa tűzoltási gyakorlaton


Zlin Z-137 TurboSmelak gépek feltöltése oltóanyaggal

Ugyanakkor az Európai Unióban nemrég komoly tervek kezdtek körvonalazódni, miután az elmúlt években jelentősen megszaporodtak a súlyos, nagy területre kiterjedő, lakott térségeket is érintő erdőtüzek Görögországban vagy Portugáliában. Portugáliában heteken át pusztítottak a szárazság okozta tűzvészek, tucatnyi a halálos áldozatok száma. A katasztrófa nagyságát a NASA Terra műholdja, illetve az Európai Űrügynökség augusztusi meterológiai felvételeivel lehet a leghatásosabban szemléltetni: a füst sok száz kilométerre benyúlik az Atlanti-óceánba, mintegy 140 000 hektárnyi terület égett ki.

Klikk ide! Klikk ide!
Heteken át tomboltak a tüzek, a bal oldali felvétel augusztus 5-én, a jobb oldali pedig augusztus 23-án készült - klikk a képekre a nagyobb változathoz

Egyetlen ország számára komoly teher egy megfelelő gépállomány felszerelése és készenlétben tartása, ezért egy közös európai tűzoltó-repülőgép flotta felállítását tűzték ki célul több ország felsővezetői.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások