Ismét terítéken a játékok erőszakossága

Ismét terítéken a játékok erőszakossága

2005. szeptember 10. 11:34, Szombat
Kalifornia kormányzójaként az utolsó akcióhős hivatott dönteni egy új javaslatról, amely szigorúan korlátozná az erőszakos játékok forgalmazását a kiskorúak védelmében.

A Reuters értesülése szerint a törvényjavaslat azon számítógépes játékok terjesztését és értékesítését korlátozná, amelyek súlyos sérüléseket, erőszakosságot ábrázolnak, veszélyeztetve a kiskorúak fejlődését. Az ötletgazdák meglehetősen szigorúan járnának el a kérdésben. Az ilyen játékokat semmilyen körülmények között nem lehetne kiskorúaknak értékesíteni, fel kellene tüntetni a megfelelő jelzést a játékok borítóján, az esetleges kihágókat pedig 1000 dolláros bírsággal sújtanák.

A demokrata többségű törvényhozás már jóváhagyta a javaslatot, ám az állam republikánus kormányzója, a hasonlóan erőszakos akciófilmekkel felemelkedett Arnold Schwarzenegger egyelőre még nem foglalt állást. Eközben már szövetségi szinten is hasonló javaslat született, így várható, hogy a szigorúbb szabályozás Kalifornián kívül is életbe lép. A játékipar természetesen élesen ellenzi ezt, mondván, hogy teljesen felesleges a további korlátozás, mivel már jelenleg is alkalmazzák a szükséges módszereket a kiskorúak védelmében. Leland Yee, demokrata küldött - a javaslat egyik fő támogatója - szerint azonban a kiadók nem csak puszta szavakkal érvelnek. Kijelentette, hogy a játékok besorolásáért felelős ESRB lagymatag hozzáállása a játékipartól külön e célból érkező pénzeknek köszönhető. Szakértők ugyanakkor egyetértenek abban, hogy a javaslat a GTA: San Andreas körüli felhajtás legújabb folyománya.

Mi tagadás, a Rockstar játéka meglehetősen nagy vihart kavart utólag letiltott erotikus jeleneteivel. Mi is több alkalommal beszámoltunk a fejleményekről, illetve a végső döntésről, amelynek értelmében egy utólagos javítással kiveszik ezen jeleneteket a játékból. Ugyanígy hírt adtunk azonban William Hawkins amerikai újságíró elemzéséről, aki nem az erőszakot, vagy a szexjeleneteket találja rossznak és veszélyesnek a mai digitális kultúrában, hanem a világnézet sikamlósságát, vegyességét. Szerinte az antihősök jelenléte, a jó és a rossz összemosódása jelenti az igazi veszélyt, nem az erőszak megjelenése.

Európában - így Magyarországon is - egységes szabályozási rendszert vezettek be, amely a Pan European Games Information (PEGI) felügyelete alatt épült ki. A 2003-ban elkészült rendszer öt kategóriát állított fel: 3 éves, illetve idősebb; 7 éves, illetve idősebb; 12 éves, illetve idősebb; 16 éves, illetve idősebb; 18 éves, illetve idősebb. A játékok dobozának elülső oldalán, jól láthatóan feltüntetett jelölés a Magyarországon forgalomba kerülő játékokon is megjelenik, ám a hazai szabályozás értelmében mindez csak javaslat. A kereskedőnek nem áll jogában a vásárló életkorát ellenőrizni, sem pedig megtagadni a kiszolgálást. A felelősség így teljes mértékben a szülőké - ők hivatottak eldönteni, hogy csemetéjüknek mely játékok felelnek meg.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások