Túl magas fizetést akarnak az informatikusok

Túl magas fizetést akarnak az informatikusok

2005. szeptember 16. 12:23, Péntek
A pénzügyi és HR-posztokra jelentkezők reálisan látják munkaerő-piaci helyzetüket, ám a mérnökök, informatikusok jóval komolyabban veszik a béralkut, gyakran túl is lőnek a célon, írja a Világgazdaság.

Az értékesítők, az informatikusok és a hiányszakmákat képviselő mérnökök jelentkeznek a "legszemtelenebb" igényekkel, nem ritka, hogy meglévő bérüknél 50-70 százalékkal is többet kérnek a béralku során - osztotta meg tapasztalatait a Világgazdasággal Ekler Zsigmond, a Dr. Ekler és társa Kft. ügyvezetője. Közlése szerint a pénzügyi és HR-területen dolgozók hozzáállása a legreálisabb, ők jobbára a 10-20 százalékkal magasabb alapbért és a már meglévő juttatási csomagot kérik.

Vass Nóra, a Michelin Hungária Kft. bérekért és juttatásokért felelős vezetője is úgy látja, hogy a tapasztalatot szerzett jelöltek általában tisztában vannak a munkaerő-piaci értékükkel és azzal, milyen bérigényekkel léphetnek fel. A pályakezdők azonban sokszor nem ismerik a valós piaci helyzetet, így gyakran esnek áldozatául annak a téveszmének, hogy a multinacionális cégek magasan az átlag felett fizetnek. Az ő esetükben viszont nem feltétlenül csak a kereset a meghatározó a munkahely kiválasztásánál, inkább a tanulási, tapasztalatszerzési és karrierlehetőségek. A Michelinnél a felvételi béreket a vezetőkkel egyeztetve alakítják ki az adott munkakör piaci mediánjához igazítva. Ez régiónként eltérő lehet - mondta Vass Nóra.

A fizetési igények meghatározásához gyakran barátoktól, ismerősöktől gyűjtenek be információkat a jelöltek, ezek azonban messze állhatnak a tényleges piaci lehetőségektől - emeli ki Simonyiné Tóth Judit, a Simonyi & Tóth Kkt. ügyvezetője. Ha a konkurens cégeknél dolgozók könnyen kapcsolatba léphetnek egymással, megbízhatóbb adatokat szereznek a versenytársnál elérhető jövedelemről. Simonyiné Tóth Judit szerint a béralku közben tanúsított félénk, avagy rámenős viselkedés nagymértékben függ attól, hogy a jelölt mennyire van nehéz helyzetben, mennyire fontos neki az állás, illetve vannak-e megbízható piaci információi, írja a Világgazdaság.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások