Még ingyenes a videotelefo­nálás

Még ingyenes a videotelefo­nálás

2005. szeptember 20. 00:44, Kedd
A Sound Partners Research (SPR) brit kutatóintézet legfrissebb felmérése szerint a világszerte egyre több helyen elérhető mobil video- és televíziós szolgáltatások 2007-re teljesen kimeríthetik a 3G-hálózatok adatátviteli képességeit.

Azt az SPR kutatói is elismerik, hogy jelenleg ennek a veszélye nem tűnik igazán nagynak, ám ugyanakkor az intézet anyaga rámutat arra, hogy már az is elegendő lesz a jelenlegi 3G-hálózatok gyakorlatilag teljes körű megbénításához, ha csupán a felhasználók negyven százaléka néz naponta nyolc percig mobil készülékén televíziót vagy videót. A helyzetet jól jellemzi, hogy az első mobil tv-szolgáltatást Dél-Koreában vezették be, ám hiába volt olcsó, mégsem váltotta be a hozzáfűzött reményeket és túlterhelte a hálózatot.

Tény, hogy jelenleg a 3G-hálózatok képességei még egyáltalán nincsenek kihasználva, éppen ezért a mobil szolgáltatók nagyon vonzó árakon tudják kínálni a mobil video- és tv-szolgáltatásokat. Számos mobil szolgáltató ingyen is kipróbálhatóvá teszi az új funkciókat: mind a T-Mobile-nál, mind a Pannon GSM-nél az év végéig térítésmentes a szolgáltatás. Azonban a 3G-készülékek elterjedésével és azáltal, hogy az ilyen szolgáltatások elfogadottá válnak hamarosan kiapadhatnak a mobil szolgáltatók 3G-hálózatainak adatátviteli képességei.

"A legnagyobb problémát az okozza, hogy miként lehet elérni azt, hogy egyszerre legyen vonzó a felhasználó és gazdaságos a mobil szolgáltató számára a szolgáltatás anélkül, hogy veszélybe kerülne a 3G-hálózat működőképessége. Ráadásul megkérdőjelezhető az is, hogy kifizetődnek-e a mobil videó- és TV-szolgáltatások a mobil szolgáltatók számára. Egy kétórás, jó minőségű film, 384 kbit/s-os adatátviteli sebesség mellett 300 MB helyet igényel. Ahhoz, hogy ez a szolgáltatónak is megérje, a jelenlegi árakon legalább 300 dollárt kellene elkérnie az előfizetőtől. Kérdés: ennyi pénzt azonban kiadna-e bárki is egy, a mobiltelefonon megnézhető filmért" - nyilatkozta Alastair Brydon, a felmérés egyik készítője.

Brydon szerint a megoldást a 3 percesnél nem hosszabb időtartamú videoklipek jelenthetik. A szakember úgy véli, a 3G továbbfejlesztéseként számon tartott HSDPA (Highspeed Downlink Packed Access) ugyan negyedére csökkentheti majd a költségeket, ám még így sem tenné lehetővé a széleskörű mobil tévézést és videózást. "Az UMTS képességei még messze nincsenek kihasználva. Ugyan előfordulhat, hogy ha egyszerre túl sok felhasználó csatlakozik egy szolgáltatáshoz, akkor egy-egy cella átmenetileg túlterheltté válik, ám mégsem tartom elképzelhetőnek, hogy a következő években ez a jelenség állandósulna" - nyilatkozta Rene Bresgen, a német T-Mobile távközlési konszern szóvivője. A cég jelenleg is teszteli a mobil video- és tv-szolgáltatásokat, amelyek még ingyen igénybe vehetők.


Az ügyben megkérdeztük Tüdős Andrást, a T-Online Magyarország informatikai igazgatóját, aki elmondta: "a videó streaming minden esetben jelentős terhelést jelent a hálózatokon, különösen a unicast esetekben, amikor minden előfizetőt egy egyedi videostream szolgál ki. Az IP multicasting képesség (egy jelfolyam eljuttatása sok felhasználóhoz egyszerre) a vezetékes hálózatokon kötelezőnek számít az IPTV broadcast tevékenységhez. Tudomásom szerint a mobil hálózatokon is többféle megoldás létezik a multicast megvalósítására, de nincs információm a hazai bevezetésükről. Természetesen a terhelés a felhasználói szokások alakulásán múlik majd, a 2.5G hálózatokon jelenleg a gátat az adatforgalmi költségek jelentik. A 3G hálózatokon még nem ismert a várható hazai árszint".

Tüdős András közlése szerint a vezetékes hálózati fejlesztéseknél napirenden van a multicast bevezetése az IP-alapú műsorszóráshoz és folyamatos az áttérés a nagyobb kapacitású és kedvezőbb árszintű Ethernet alapú aggregációs és gerinchálózatra. "Véleményem szerint három szegmense van az interaktív videoszolgáltatásoknak: tv-alapon (IPTV, DVB-x), számítógépen (internet streaming), mobilon (3G video). Ezek markánsan különböznek tartalmilag és technológiailag is, mindhármuknak megvan a helye a piacon. Ugyanakkor azt megbecsülni nehéz lenne, hogy milyen mértékben van felhasználói igény a kisfelbontású, relatív költséges mobil video streamekre. Szerintem a siker jelentős mértékben a mobilra optimalizált on-demand tartalmak (pl. hírek, sportösszefoglalók, közlekedés, erotika stb.) kínálatán múlik majd és nem a hagyományos tv-csatornák lineáris továbbításán."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások