Microsoft: nem konkurencia a nyílt forráskód

Microsoft: nem konkurencia a nyílt forráskód

2005. október 4. 00:51, Kedd
Úgy tűnik, mintha az eltelt esztendők alatt némileg megváltozott volna a redmondi szoftveróriás álláspontja a nyílt forráskódú szoftverfejlesztő társadalommal kapcsolatban.

Amíg korábban Steve Ballmer, a redmondi cég elnöke még elítélte a Linuxot és társait, addig napjainkban ebben a kérdésben már jóval visszafogottabb nyilatkozatokat lehet hallani a Microsoft vezetőitől. "Nem folytatunk konkurenciaharcot a nyílt forráskódú fejlesztőkkel, hiszen az csupán egy szoftverkészítési módszer. Ez ugyanolyan dolog, mint hogy az időjárással sem harcolunk" - nyilatkozta Münchenben Martin Taylor, a Microsoft stratégájáról. Taylor, aki a Microsoft platformstratégiai főmenedzsere, aki a vállalaton belül a más operációs rendszerekkel való versenyért felel elismerte, hogy 3-4 esztendővel ezelőtt még teljesen más volt a Microsoft álláspontja a nyílt forráskódú szoftverfejlesztő közösséggel szemben.

2001-ben Steve Ballmer még korántsem fogalmazott ilyen finoman, amikor rákos burjánzásnak nevezte a nyílt forráskódú szoftverfejlesztő közösséget, amely a szellemi tulajdonnal kapcsolatban, mindent megfertőz, amivel kapcsolatba kerül.

A nyílt forráskód alatt olyan programokat kell érteni, amelyeknek forráskódjába szabadon bele lehet tekinteni, sőt, bizonyos feltételek mellett még változtatni is lehet rajtuk. Az ilyen szoftvereket tetszőleges számban szabadon lehet másolni, terjeszteni és használni. A Microsoft ezzel szemben egy olyan kereskedelmi szoftvermodellel dolgozik, amelynél a forráskód is a fejlesztő cég tulajdonát képezi és abba csak a konszern néhány kiválasztott partnere tekinthet bele, de senki nem módosíthat benne semmit.

Taylorhoz hasonló véleményen van Alfons Stark, a Microsoft Németország platformmenedzsere is, aki azonban rámutatott. A helyzet abból a szempontból is megváltozott az elmúlt 3-4 évhez képest, hogy napjainkban már senki sem tekinti az IT-problémák megoldására szolgáló csodafegyvernek a Linuxot, vagy más nyílt forráskódú szoftvereket. Ezt bizonyítja, hogy nyilatkozata szerint a Microsoft Németországban fokozatosan visszahódítja azokat a felhasználókat, akik Windowsról váltva több évig nyílt forráskódú alkalmazásokat használtak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások