Nyílt forráskód a Microsoft szoftverében

Nyílt forráskód a Microsoft szoftverében

2005. szeptember 16. 12:43, Péntek
A szoftveróriás első alkalommal ismerte el, hogy felhasznált bizonyos nyílt forráskódú komponenseket készülő termékében, igaz, a vállalat stratégiája nem sokat változott ebben a kérdésben.

A Microsoft tervéről az eWeek.com számolt be, kiemelve, hogy a vállalat most először nyilatkozott nyílt szoftverek felhasználásáról. Az oldal Kiril Faenovval, a Microsoft High Performance Computing csoportjának igazgatójával beszélgetett, aki közvetlenül felelős a Windows Server 2003 operációs rendszer klaszterekre szánt változatának fejlesztéséért. Eszerint a Compute Cluster Edition - amely az elmúlt héten lépett béta stádiumba - a következő év első felében kerül a boltokba, mégpedig nyílt forráskódú komponensekkel.

A Windows Server 2003 Compute Cluster Edition fejlesztéséről márciusban számoltunk be. Akkor Marvin Theimer, a projekten dolgozó egyik fejlesztő elárulta, hogy szeretnének versenyben lenni a konkurens termékekkel. "Szeretnénk versenyt támasztani a nagyobb riválisokkal szemben - péládul a Red Hat disztribúcióval, amely jelentős részesedést mondhat magáénak" - jelentette ki a szakember. Hozzátette ugyanakkor, hogy az operációs rendszer bizonyos korlátozásokat foglal magában, amelyek a vállalatok számára nem teszik lehetővé hagyományos webes szolgáltatások - webhosting - üzemeltetését. Szóba került, hogy a hatékonyabb kommunikációt lehetővé tévő Message Passing Interface (MPI), illetve a szuperszámítógépeken futó szoftverek fejlesztését megkönnyítő alkalmazások integrálása is a szoftver egyik előnye lesz.

A mostani hír éppen a Message Passing Interface kapcsán vált érdekessé, mivel ez lesz az első nyílt forráskódú komponens az operációs rendszerben. "Az MPI kulcsfontosságú eszköz, amely a szuperszámítógépre fejlesztő cégek összefogása révén jött létre a kilencvenes években, és lehetővé teszi a forráskód könnyebb portolását. Ennek integrálásával mi vagyunk az első olyan csapat a Microsofton belül, amely nyílt forráskódú komponenst szállít saját megoldásának részeként. Erről azonban eddig nem sok információt adtunk ki a kezünkből" - jelentette ki Faenov az eWeek érdeklődésére. Véleménye szerint rendkívül költséges és hosszadalmas lett volna számukra egy altervatív technológia kidolgozása, amely minden bizonnyal éveket vett volna igénybe.

Nem túl valószínű azonban, hogy megváltozna a vállalat állásfoglalása a nyílt szoftverekkel kapcsolatban. James Utzschneider, a kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatos stratégiáért felelős igazgató az Infoworld-nek adott nyilatkozatában nem volt hajlandó egyértelműen állást foglalni ebben a kérdésben. Szerinte a középvállalkozások továbbra is a valós értékek szerint döntenek, és nem engedhetik meg maguknak, hogy új, kevésbé ismert eszközökkel kísérletezhessenek. A vállalat ennél fogva nem tekinti jelentős szereplőként a piacon a nyílt forráskódot.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások