A T-cégek építhetik a kormányzati rádiótávközlő rendszert

A T-cégek építhetik a kormányzati rádiótávközlő rendszert

2005. október 17. 18:22, Hétfő
A T-Mobil Magyarország Rt. - Magyar Telekom Rt. konzorciumot hirdették ki győztesnek az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer (EDR) létrehozására kiírt nyílt, kétfordulós, tárgyalásos közbeszerzési eljárásban. A felek előreláthatólag 2005. október végéig írják alá a szerződést.

A magyar kormány 2003 áprilisában rendelte el a készenléti és a kormányzati felhasználói kör rádiókommunikációs igényeinek kielégítése céljából a Schengeni Egyezmény követelményeinek megfelelő, és az Európai Távközlési Szabványosítási Intézet (ETSI) szabványa szerint az egységes digitális rádió-távközlő rendszer kiépítését. A 2005. április 29-én közzétett részvételi felhívással a Miniszterelnöki Hivatal által meghirdetett közbeszerzési eljárás befejeződött, a nyertes ajánlattevő a T-Mobil Magyarország Rt. - Magyar Telekom Rt. konzorciuma lett.

A három pályázó a T- Mobile Magyarország Távközlési Rt. és a Magyar Telekom Távközlési Rt.; a Magyar Villamos Művek Rt. és a SAAB Contracting AB.; valamint az Antenna Hungária Rt. és a Siemens Termelő, Szolgáltató és Kereskedelmi Rt. volt. A közbeszerzési eljárás értékelési szakasza után, a második, tárgyalásos fordulóban a pályázók között pontozásos alapon döntöttek, mivel az első fordulóban csak az előírásoknak, a részvételi szabályoknak való jogi és adminisztratív megfelelést vizsgálták.

A szolgáltatás tervezett éves nettó díja az ajánlat szerint 9,325 milliárd forint, időtartama 10 év. Budapest területén az EDR rendszert 2006. I. negyedév végére helyezik üzembe, az országos rendszert 2007. január 31.-ig átadják.

Jelenleg több mint 650 TETRA-rendszer működik a világban. A legnagyobb hálózati projektek Belgiumban, Finnországban, Spanyolországban, Franciaországban, Angliában, Írországban, Hollandiában, Norvégiában, Svédországban és Hong-Kong-ban találhatók, de térségünkben alkalmazzák Ausztriában, Romániában, Lengyelországban, Olaszországban, Portugáliában, Görögországban, Németországban és Oroszországban is.

Az EDR rendszer kiépítésének előkészítése több mint 10 éve húzódik. A rendszert azért is kell most megvalósítani, mert Magyarországnak teljesítenie kell a schengeni, a határőrizeti és a terror-elhárítási elvárásokat. Az EDR rendszer a magyarországi készenléti szervek különálló kommunikációs, esetenként 30-40 éves technológiákkal működő hálózatát váltja fel, s hatékonyabbá teszi például a renderőségi ellenőrzést, a mentést, a katasztrófa elhárítást, a határőrizetet, illetve a készenléti szervezetek közötti együttműködést.

Az EDR virtuálisan önálló kommunikációs hálózatokat biztosít az egyes szervezeteknek, ugyanakkor lehetővé teszi ezen hálózatok együttműködését. Magyarországon mintegy 42 ezer végkészülékre van szükség. A készülékek, illetve az országos hálózat ára mintegy 90 millió euró, míg a rendszer üzemeltetése éves szinten a bekerülési összeg 10-15 százaléka.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások