Kaliforniai céghez igazol DVD Jon

Kaliforniai céghez igazol DVD Jon

2005. október 20. 21:02, Csütörtök
Úgy tűnik, végre tisztes polgári foglalkozás után néz a DVD Jonként ismertté vált 21 éves hacker. Jon Lech Johansen ugyanis San Diegóba költözik, és ezentúl egy új projekt, az Oboe csapatát erősíti.

A most 21 éves hacker a Wired News beszámolója szerint Michael Robertson, az MP3tunes.com alapítójának meghívására érkezett a kaliforniai San Diegóba, ahol egyelőre egy részleteiben nem ismertetett feladaton dolgozik majd társaival. Ez nem más, mint az MP3tunes új, Oboe névre keresztelt projektje, amely Robertson elmondása szerint a 21. századba röpíti majd a digitális zenét - és minden bizonnyal az ezt övező piacot.

"Fogalmam sincs, hogy pontosan min fogok dolgozni, csak annyit tudok, hogy visszafejtésről van szó, és biztos vagyok abban, hogy érdekes munka lesz" - nyilatkozta Johansen San Franciscóban, útban új munkahelye felé. Robertson kedden este írta meg online naplójában, hogy sikerült alkalmaznia Jon Lech Johansent egy különleges, fontos és új munkára amelynek neve Obeo-projekt. Szerinte képességei révén a hacker remekül illik majd a csapatba. Az oldal párhuzamot von az átigazolás és Norvégia idei lépései között, miszerint az ország adoptálta az illegális másolatok terjesztésére vonatkozó Európai Uniós jogszabályt. "Mióta az amerikai DMCA szerzői jogi törvényre hasonlító jogi irányelvet Norvégiában is elfogadták, gyakorlatilag mindegy, hogy hol dolgozok: Norvégiában vagy az Egyesült Államokban" - nyilatkozta a hacker.

A norvég hatóságok sokáig próbálták felelősségre vonni a fiatalembert, ám végül kudarcot vallottak. A négy évig húzódó pereskedés tavaly januárban zárult le, amikor a norvég rendőrség közölte, hogy nem fellebbezik meg a DVD-feltörési ügyben hozott felmentő ítéletet. Johansen ugyanis évekkel ezelőtt a DeCSS nevű digitális másolásvédelem-feltörő program kifejlesztésével vált ismertté, amelyet társával együtt azért alkotott meg, hogy a Linuxot futtató számítógépén is megnézhesse a DVD-filmjeit. Akkor 90 napos felfüggesztett börtönbüntetést, a számítógép elkobzását, valamint 2940 dolláros (mintegy 600 ezer forintos) pénzbüntetés kiszabását javasolták - ez végül nem következett be, sőt, minden vád alól felmentették.

A fiatalember később sikeresen feltörte az Apple által online értékesített, AAC formátumú zeneszámok digitális másolásvédelmét, majd a Windows Media Player által alkalmazott úgynevezett streaming videókodeket is. Ez utóbbi többek között lehetővé tette, hogy a .wmv fájlokhoz bárki készíthessen megfelelő dekódert. Reményei szerint a titkosítás feltörésével az eddig kizárólag Windows Media Player-en elérhető tartalmak egyéb alkalmazások és operációs rendszerek alatt is elterjedhetnek.

Tervei között szerepel a RealNetworks által használt Helix másolásvédelmi technológia "vizsgálata", amely elmondása szerint ugyanazon audio-formátumot használja, mint az Apple, csak jobb minőségben. Megjegyezte, hogy a Steve Jobs cége azóta sem reagált múltbéli akcióira, illetve kijelentéseire.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások