Öt éves a Wikipedia

Öt éves a Wikipedia

2006. január 14. 19:15, Szombat
Eleinte sokan csak megmosolyogták, talán ki is gúnyolták a projektet és létrehozóit. Aztán idővel egyre nagyobb elismertségre tett szert a Wikipedia. A népszerű, magyarul is elérhető internetes lexikon január 15-én lesz öt éves.

Adam Wales amerikai vállalkozó és Larry Sanger filozófia-docens 2001. január 15-én alapították meg a Wikipediát. A cél az volt, hogy az internetezők segítségével létrejöjjön a világ legnagyobb, szabadon hozzáférhető tudás-adatbázisa. Jelenleg a lexikon száz nyelven, köztük magyarul is hozzáférhető, az angol nyelvű változat 850 ezer cikket tartalmaz.

Sajnos azonban a születésnapi örömbe bőven vegyült üröm is az elmúlt hetekben. Nem igazán lehet kikerülni, hogy nem valós adatok és információk is megjelenjenek a lexikonban. Ilyen eset volt például néhány héttel ezelőtt, amikor az internetezők Bertrand Meyer francia informatikus haláláról olvashattak. Később derült csak ki, hogy egy diák rossz tréfájáról volt szó. Bár a hibát kijavították, ám hasonló esetek így is előfordulnak, méghozzá túl gyakran ahhoz, hogy bárki csak úgy szemet hunyhatna felettük. Ráadásul ezek az ügyek nem tesznek jót a lexikon megítélésének sem. Ilyen volt az az eset is, amikor valaki John Seigenthaler amerikai újságíró életrajzát úgy módosította, hogy kapcsolatba hozta őt a Kennedy-testvérek meggyilkolásával.

Mindez persze csak kitaláció volt, ám mégis érzékenyen érintette a 78 éves zsurnalisztát, aki azt mondta: "Azt hittem már semmi meglepetés nem érhet az életben. Tévedtem". A cikk négy hónapig keringett az interneten, mire végül eltávolították. Nem véletlen tehát, hogy sokaknak finoman szólva nincs túl jó véleményük a Wikipediáról. Robert McHenry, az Encyclopaedia Britannica egykori főszerkesztője például egyenesen azt nyilatkozta: "A Wikipedia olyan, mint egy nyilvános vécé. Lehet tiszta, de lehet piszkos is és az utóbbi esetben a használóinak óvatosan kell ügyelniük arra, hogy hova (mibe) lépnek vagy mit tesznek. Soha nem tudjuk azt sem, hogy ki használta előttünk".

A Wikipedia Foundation által üzemeltetett online lexikon népszerűsége azonban töretlen és az internet történetének egyik sikersztorijának számít. Ezt bizonyítja két elismerés is. Németországban a Wikipedia kapta a Grimme Online Award díjat, míg a Nature brit tudományos magazin szerint a bejegyzések minősége vetekszik a nagy konkurens Encyclopaedia Britannica bejegyzéseinek minőségével. A vizsgálatot végző szakemberek a Wikipediában cikkenként négy, míg az Encyclopaedia Britannica cikkeiben átlagosan három hibát találtak. Ez az elismerés pedig többet mond minden más díjnál a Wikipedia fejlesztői és készítői számára.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások