110 millió kínai az iWiW-en?

110 millió kínai az iWiW-en?

2006. március 1. 09:18, Szerda
SG.hu: A Wiwezés ma már gyakorlatilag tematizálja a fiatalok életét. Például két fiatal megismerkedésekor gyakran a bemutatkozás utáni első kérdés, hogy wiwen rajta vagy-e? Többek közt ez erősíti bennem az addiktív hype érzést.
Cseh Gábor: Ezt ugyan csak másodkézből tudom, mert nem mozgom gyakran társaságban, de sok helyről hallom, hogy ez tényleg így van. Ilyenkor örülök, hogy mennyire jól sikerült ez a dolog. Ez ugyanakkor csak egy eszköz. Ha találkozom valakivel egy üzleti szituációban akkor névjegykártyát cserélünk, ha este egy szórakozóhelyen találkozom valakivel és 25 éves vagyok, akkor a bemutatkozás után megbeszéljük, hogy wiwen fent vagyunk-e és másnap bejelöljük egymást. Ilyenkor az egyszeri találkozás általi gyenge kapcsolat erősödik, tehát ez elősegíti a kapcsolatok kiépülését.

SG.hu: Vajon van társadalomformáló hatása az ilyen felületeknek? Hiszen most például több száz ismerősömről pontosan tudom hogy hol van, mert látom, hogy átállította a várost, vagy éppen megnézem, hogy most hol dolgozik, mit csinál. A találkozások nagy részénél éppen ezek a témák, amik előkerülnek, nem veszik el ezáltal valami?
Cseh Gábor: Megint a telefonnal tudok előjönni. Attól, hogy fel tudsz valakit hívni, attól nem veszett el semmi, ha valamit tudsz jobban csinálni. Persze lehet vannak olyanok, akik az ismerkedésnél szeretik azt a részt amikor a közös ismerősöket veszik számba. Ha mégis társadalomformálási szempontból nézzük (nagy szavak), akkor a nyíltságot és a nemzetköziséget emelném ki.


Az iWiW főhadiszállása Budapesten

SG.hu: Beszéljünk a nemzetköziségről. Milyen lehetőségek vannak a rendszerben?
Cseh Gábor: Úgy építettük meg a rendszert, hogy határoktól független legyen. Ha te meghívsz egy felvidéki magyar ismerősödet és az ő ismerőseinek fele szlovák, akkor meg tudja őket is invitálni. Ők már szlovák nyelven érhetik el a szolgáltatást és a nyelvi határoktól függetlenül terjed a háló. Ez mindeddig nem történt meg. Hiába van bent sok szlovákiai magyar, valamiért nem hívják meg a szlovák haverokat. Vagy nincsenek nekik, amit kizártnak tartok, vagy meghívják, de azok nem jönnek, mindenesetre ez az elmozdulás nem történik meg.

SG.hu: Milyen változatok vannak még?
Cseh Gábor: Szlovák, román, orosz, cseh, lengyel, horvát, angol, német és akár kínai is, összesen 16 nyelv. Az adatlapodon magad is át tudod állítani, hogy kínai legyen a nyelv - mondjuk visszaállítani egy fokozattal bonyolultabb.

SG.hu: Ha ez elérhető kínai nyelven, akkor elméletileg elképzelhető, hogy hirtelen 110 millió kínai ugrik rá, ugyanis annyian interneteznek ott jelenleg.
Cseh Gábor: Igen, ez előfordulhat. Ha így lesz, akkor meg fogjuk oldani (nevet). Megjegyzem elég lenne, ha Lengyelországban beindulna, az is jóval komolyabb piac Magyarországnál.

SG.hu: Tesztek komolyabb lépéseket ez ügyben? Mi történik akkor, ha eléritek a célzott penetrációt? Mi van ha minden ember annyiszor keresi fel a wiwet, ahányszor géphez ül?
Cseh Gábor: Egyelőre nem teszünk semmit, hiszen jelenleg a magyar igények kielégítése is problémás. Ugyanakkor úgy van kialakítva a rendszer, hogy horizontálisan skálázható, és vannak ennél sokkal nagyobb terhelés alatt álló szájtok. Elég csak a korábban említett myspace-t megnézni, ahol a napi regisztrálók száma 100 000 felett van, és az oldalletöltések száma milliárdos.


SG.hu: Mennyien dolgoztok a Wiwen?
Cseh Gábor: Négyen.

SG.hu: Te mennyit töltesz naponta wiwezéssel?
Cseh Gábor: Munka szinten 2-3 órát naponta, de privát szinten maximum 10 percet. Van egy saját fórumunk, ott kommunikálok. Visszaigazolni az ismerősöket 3 másodperc, aktívan pedig én nem keresem az ismerősöket.

SG.hu: Mit kezdtek a kamu userekkel?
Cseh Gábor: A bogus usereket persze kitöröljük, a feljelentések száma alapján. A "hatóságok" figyelmének homlokterébe ugye azok kerülnek, akiket sokszor feljelentenek.

SG.hu: Egyéb szűrés létezik a wiwen? Fórumok, üzenőfal? Mennyi üzenet továbbítódik naponta?
Cseh Gábor: Nem szűrjük egyáltalán. Ugyan mindent lehet ellenőrizni, de nincs rá szükség. Üzenetküldés tekintetében erősebb napokon több mint fél millió üzenetet küldenek a felhasználók.

SG.hu: Hoax? Keményen megvágtátok egy ideje, de most megint lehet több címzettnek küldeni. Emiatt sokan spamládának hívják a Wiwet.
Cseh Gábor: Sok olyan került be a rendszerbe, akiknek eddig nem volt élő levelezése barátokkal és ugye egy újszülöttnek minden vicc új. Fontosnak tartjuk a körlevél küldési lehetőséget, ezért vannak csoportok. Mi alapvetően megteremtettük a spam elleni védekezési lehetőséget: korlátjai vannak az üzenetküldésnek, kizárhatók userek és akár a kapcsolatot meg is lehet szakítani, ha valakit az üzenőfalas rész idegesít. A felhasználási szokások egyre finomodnak, egyre többen értelmesen használják majd és egyre inkább felkészültek lesznek az értelmetlen felhasználás ellen.

SG.hu: Végső nagy összefoglalás gyanánt, hogyan fogalmaznád meg a laikus számára az iWiW rendszer lényegét?
Cseh Gábor: Igazából már készülnöm kellene erre a kérdésre, mert harmadszor hangzik el újságírótól. Ennek ellenére nem készültem és nem tudok frappánsat mondani. Valahogy úgy tudnám megfogalmazni, hogy ez a rendszer a haverokat teszi bele a számítógépbe, mert hiába van hiper-szuper géped meg interneted, a haverok mailcímei nincsenek meg. Inkább felhívod őket, hogy figyelj, mi a címed, küldök neked emailt? Az meg hülyeség!


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások