Kettéválik a Graphisoft

Kettéválik a Graphisoft

2006. március 29. 23:59, Szerda
Egy szoftverfejlesztőre és egy ingatlancégre válik szét a Graphisoft SE, az újonnan létrejövő Graphisoft Park SE részvényei szintén tőzsdére kerülnek. Az viszont csak a parketten derül ki, hogy a két cég külön többet ér-e, mint együtt.

A Graphisoft volt az első magyar részvény, amelyet 1998-ben bevezettek Frankfurtban, a Neuer Marktra, majd két évvel később a BÉT parkettjén lett az első külföldön bejegyzett társaság, holland forintban, majd euróban denominált részvényekkel. Most ismét valamiben első lesz az építészszoftver-családjáról ismert egykori magánvállalkozás: a már a magyar jogban is ismert európai részvénytársasági formában (SE) működő cég két, ugyancsak európai részvénytársaságra válik szét. A társaság életében mind jelentősebb ingatlanüzletág (az egykori Óbudai Gázgyár Duna-parti telkein felépített, környezetében és épületei megjelenésében is egyedülálló Graphisoft Park) Graphisoft Park Ingatlanfejlesztő Európai Részvénytársaság néven 21,333 millió eurós saját tőkével önállósul. A megmaradt szoftverágazat a Graphisoft SE nevet és a 2005. végi saját tőke 52 százalékát, 23,233 millió eurónyi saját tőkét kap örökül.

A Graphisoft 10,6 millió tőzsdén forgó részvénye ezután is marad a parketten, ám ezek csupán a megmaradt cégben jogosítanak tulajdoni viszonyra. A részvényesek ugyanakkor minden részvényük után egy új, ingatlanos papírt is kapnak, amelyet a kiválás után rövid időn belül - persze külön részvényesi döntés után - minden bizonnyal szintén bevezetnek a BÉT-re.

Az ingatlanos cég várható eredménye idén a jelentős hitelterheket jelentő fejlesztések miatt viszonylag alacsony lesz (a cég vezetése 350 ezer euróra számít), ám a profit 2008-ban már másfél millió euróra nő. A Fővárosi Önkormányzat a jövőben tervezi az Óbudai Gázgyár tulajdonában álló területének értékesítését, így a cég számára további terjeszkedésre van lehetőség. Ez már klasszikus ingatlanfejlesztő tevékenység, amely jelentős hiteleket is igényel, így érthető, hogy ez a hagyományos graphisoftos keretekbe már nem férne bele.

A szétválasztásról döntő április 28-i Graphisoft-közgyűlés meglehetősen részletes dokumentumai között szerepel Vida Mariann jogi szakvéleménye az európai részvénytársaságok szétválásának - hazánkban még ismeretlen - körülményeiről, a Jones Lang Lasalle ingatlan szakértői véleménye az ingatlanos cég várható értékéről - amely 38,5 millió euró, részvényenként csaknem ezer forint - illetve a Raiffeisen Bank értékelése a Graphisoft alaptevékenységéről.

Utóbbi a két fő konkurens, az Autodesk és a Nemetschek tőzsdei értékéből indul ki, ám a Graphisoft méretei miatt 30 százalékos likviditási diszkontot tartalmaz. A diszkont után az elemző 55 millió euróra, részvényenként 1462 forintra becsüli a házaitól megvált szoftvercég értékét. (Megjegyzendő, hogy a Concorde elemzője szűkmarkúbb, ő csak 40 millióra, miközben az ingatlanértékelésben szinte nincs eltérés közöttük.) Ha a raiffeisenes elemző véleménye áll közelebb a valósághoz, a két Graphisoft-papír együttes tőzsdei értéke megközelítheti a 2500 forintot, ám az elméleti érték és a tényleges árfolyam két külön dolog. A befektetők tegnap mindenesetre lelkesen reagáltak a szétválás részletes tervére, a kurzus a hírek megjelenése után a keddi 1939 forintos zárásról előbb 2080 forintra emelkedett, igaz, a nap végére 2018 forintra csúszott vissza. Sokan abban bíznak, hogy a tőzsdén egy meg egy akár több is lehet kettőnél...

Dolgozóit a Graphisoft hagyományosan részvényopciók nyújtásával motiválja. A munkatársaknak 2005 végén 2 millió 206 ezer részvényre volt opciójuk, közülük 1,2 millió darab már lehívható. Az opciók súlyozott átlagára 5,37 euró, vagyis 1425 forint volt. Az igazgatóság azt javasolja a közgyűlésnek, hogy az opciók lehívási átlagárát a saját tőke arányában a korábbi ár 52 százalékára csökkentsék. ( Ez mintegy 740 forint lenne.) A nemzetközi számviteli szabályok szerint az újraárazás rendkívül jelentős - 2006-ban 1720 forintos aktuális részvényárnál készített számítások szerint mintegy 2 millió eurós, 2007-ben további 300 ezres - pénzmozgással nem járó eredménycsökkenést okozhat. A tényleges csökkenés alapvetően a szétválás utáni részvényárfolyamtól függ, de talán nem túlzás azt feltételezni, hogy a szoftverüzletág idei eredményének jelentős részét - legalábbis papíron - elviszi.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások